Gündem Haber Girişi : 31 Ocak 2023 10:30

6'lı Masadan Ortak Bildiri

Seçime az süre kala siyasi partilerin seçim hazırlıkları ivme kazandı. Altılı masa, aylardır üzerinde çalıştığı Ortak Politikalar Mutabakat Metni'ni Ankara'da düzenlediği tanıtım toplantısında kamuoyuyla paylaştı.

Altılı masa, seçim vaatlerini içeren Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni açıkladı. Ankara'da yapılan tanıtım toplantısında ittifakın ortağı 6 partinin genel başkanları hazır bulundu.

 

Toplantıda, gerçekleştirilecek projeler 9 ana, 75 alt başlıkta sıralandı. Mutabakat metnindeki başlıklar parti kurmayları tarafından açıklandı. Hukuktan eğitime, sosyal politikalardan savunma sanayiine birçok başlıkta seçim vaatleri kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Altılı masanın hazırladığı metne göre, Cumhurbaşkanı 7 yıl süreyle bir dönem seçilebilecek. Milli Savunma Bakanlığı teşkilat yapısı gözden geçirilecek

 

Bazı bakanlıkların yapı ve isimlerinde değişikliğe gidecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın adı, “Kadın, Aile ve Çocuk Bakanlığı” olarak değiştirilecek.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bölünecek. İklim, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Şehircilik ve Afet Bakanlığı kurulacak.

 

Hazine ve Maliye de ayrı bakanlıklar olacak. Ticaret Bakanlığı, "Esnaf ve Ticaret Bakanlığı" olarak yapılandırılacak.

 

Bilişim ve Yenilikçilik Bakanlığı kurulacak. Bakan yardımcılıkları kaldırılarak müsteşarlık sistemine dönülecek.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.