Dünyadan Haberler Haber Girişi : 08 Eylül 2022 15:00

ABD Petrol Fiyatı Tahminini Güncelledi

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), olası petrol arzı aksaklıkları, beklenenden daha yavaş üretim artışı kaynaklı arz yönlü riskler ve ekonomik büyümeye ilişkin endişelere işaret etti.

EIA'nın "Eylül 2022 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"nda, bu yıl için Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının 104,21 dolar olacağı tahmin edildi. Bu rakam ağustos ayı raporunda 104,78 dolardı.

 

Raporda, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatının da bu yıl için 98,07 dolar olacağı öngörüldü. WTI'nın varil fiyatı ağustosta 98,71 dolar olarak tahmin edilmişti.

 

Gelecek yıl ise Brent türü ham petrolün varil fiyatının 96,91 dolar, WTI türü ham petrolün varil fiyatının ise 90,91 dolar olması bekleniyor.

 

Raporda, ham petrol varil fiyatlarının gelecek yılın sonuna kadar 90-100 dolar aralığında kalacağı ancak petrol piyasasındaki aşırı belirsizliğin fiyatlarda dalgalanmalara sebep olabileceği kaydedildi.

 

EIA, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ekim ayında ham petrol üretiminde günlük 100 bin varil kesintiye gitme kararının, grubun sonraki aylarda daha fazla kesinti yapabileceğine yönelik endişeleri artırdığını belirtti. Ayrıca Libya'nın başkenti Trablus'ta şiddetli çatışmaların başlamasının ardından ülkenin petrol arzında meydana gelebilecek muhtemel kesintilerin arzda belirsizlikleri artırdığına işaret edildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.