Güncel Haber Girişi : 21 Temmuz 2021 22:00

Açık Havada Gezmek Beyne İyi Geldiği Kanıtlandı

Beyin hakkında bilimsel çalışmalar günümüzün en fazla rağbet gören araştırma alanları içerisinde yer alıyor. Neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan bu tür araştırmalar şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Yapılan son araştırma ise açık havada vakit geçirmenin insan sağlığına olan etkisini kanıtlıyor.

 

Birçok kişi dışarıda geçirilen zamanın beyne iyi geldiğini söylüyor. Bilim insanları işte tam da bunu verilerle kanıtlamış oldu. Buna göre dışarıda geçirilen zamanla beyin arasında doğrudan ilişki var. Açık havaya çıkmanın insanlara hem beyin hem de beden sağlığı veriyor.

 

Beynin çalışmasında çok büyük bir öneme sahip olan ve kişilerin mutluluğunu sağlayan yapılar incelendi. Sağ dorsolateral-prefrontal kortekste bulunan gri madde ve serebral kortekste frontal lobun yan kısmı araştırma konusu oldu. Buna göre açık havada gezen kişilerin beyninde gri madde daha yoğun bir şekilde bulunuyor.

 

Açık havada kısa bir süre içerisinde gezmek bile psikiyatrik bozukluklara iyi geliyor. Aynı şekilde beynin prefrontal bölgesindeki gri madde çoğaldığı için beyin işlevselliği iyi bir düzeye ulaşabiliyor. Bugüne kadar ilk defa böyle bir araştırma yapıldı ve açık havada kısa bir süreliğine bile gezmenin beyne çok iyi geldiği kanıtlanmış oldu.

 


 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.