Güncel Haber Girişi : 02 Eylül 2021 15:35

Ağaçların Yüzde 30’u Yok Olmakla Karşı Karşıya

Uluslararası Botanik Bahçeleri Korunması (BGCI) isimli kurumun yayımlandığı küresel rapora göre, dünya üzerinde ağaç türlerinin en az yüzde 30'unun vahşi doğada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

 

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından yayımlanan yeni bir raporda göre, dünyadaki her üç ağaçtan birinin vahşi doğada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu duyuruldu.

 

İçlerinde meşe, manolya ve tropik kereste ağaçlarının da bulunduğu 17 bin 500 ağaç türünün risk altında olduğunu belirten bilim insanları bu rakamın dünyadaki nesli tehlikede olan memeli, kuş ve sürüngenlerin toplamından iki kat fazla olduğunu aktardı.

 

Dünya Ağaçlarının Durumu adlı raporda, bilinen 60 bin ağaç türünün en az yüzde 30'unun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu vurgulanırken, yaklaşık 142 türün tamamen yok olduğu, 442’sinin ise sayılarının 50’den daha az olduğu belirtildi.

 

Çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, ormansızlaşma, ağaç kesimi ve iklim değişikliği gibi tehditler için acil koruma çağrısında bulundu.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.