Gündem Haber Girişi : 22 Kasım 2022 10:00

Akkuyu NGS'de Sona Gelindi

Akkuyu NGS Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, santralde kullanılacak yakıtın imalatına başlandığını ve mayıs sonuna kadar Türkiye'ye getirileceğini ilk kez duyurdu.

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali ve enerjide merkez ülke vizyonunun gurur projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi artık son virajda.

 

Üretim sürecinin işareti çalışmanın bir numarasından geldi. Akkuyu NGS Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, "Nükleer yakıtın depolanacağı tesis hazır hale getirilmiştir. Yakıtın imalatına başlanmıştır. Önümüzdeki sene mayıs ayının sonunda nükleer yakıtın ülkeye sokulması bekleniyor. Heyecanlandırıcı bir gelişmedir." diye konuştu.

 

Zoteeva, Rusya'daki Nükleer Enerji Fuarı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Akkuyu'da takvim planlandığı gibi işliyor." dedi. Akkuyu'daki güvenlik önlemlerine de değinen Zoteeva, tedbirler için ayrılan payın toplam maliyetin yüzde 40'ını oluşturduğunu vurguladı. 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.