Dünyadan Haberler Haber Girişi : 15 Kasım 2021 20:24

Arkeologlar Kayıp Mısır Güneş Tapınağı'nı Buldu

Mısır’da çalışma yapan arkeologlar son 50 yılın en büyük arkeolojik keşfini gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Mısır çölünde çalışma yapan arkeologlar, son 50 yılın en büyük keşfini gerçekleştirdiklerini açıkladı. Uluslararası arkeolog ekibi tarafından yapılan çalışmada, kayıp durumunda olan dört güneş tapınağından birinin ortaya çıkarıldığı belirtildi.

 

Keşfin beşinci hanedandan firavunlar tarafından piramitleri tamamlamak amacıyla inşa ettiği altı tane güneş tapınağından biri olduğunun düşünüldüğü belirtildi. Büyük piramitler, firavunlar tarafından son dinlenme yerleri olarak ve ahirette tanrı olmalarını sağlamak için inşa edildi.

 

Güneş tapınakları ise tanrılaştırma arzusunu bir adım öteye taşımış ve firavunu hayattayken bir tanrı haline getirmeyi amaçlayarak inşa edilmişti.  Arkeolog ekibi, farklı firavunlar tarafından inşa edildiğine inanılan altı güneş tapınağının sadece ikisinin tespit edildiğini vurguladı.

 

Dr. Nuzzolo, M.Ö. 25. yüzyılda yaklaşık 30 yıl hüküm süren kral Nyuserre tarafından Abu Goab'da inşa edilen ve halihazırda bilinen güneş tapınaklarından birine odaklandığını söylerken, parçalanmış kalıntıların altında dikkatli bir şekilde kazılması, bölgede daha önce bir binanın bulunduğunu gösteren kerpiçten yapılmış eski bir kaideyi ortaya çıkardı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.