Dünyadan Haberler Haber Girişi : 02 Ekim 2021 15:15

Avrupa’nın En Büyük Zirvesi 2 Yılda 2 Metre Alçaldı

Avrupa'nın en yüksek zirvesi olan Mont Blanc’ın zirvesinin son 20 yılda iki metre alçaldığı açıklandı. 2001'den bu yana her iki yılda bir ölçülen dağın her yıl ortalama 13 santimetre alçaldığı bildirildi.

Fransa ile İtalya sınırında yer alan ve Avrupa kıtasının en yüksek dağı olan Mont Blanc’ın zirvesinin yeniden alçaldığı açıklandı.

 

UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan dağın yapılan son ölçümünde yüksekliğinin deniz seviyesinden 4 bin 807 metre olduğu belirtildi.

 

Uzmanlardan ve yüksek dağ rehberlerinden oluşan 27 kişilik bir ekip tarafından yapılan keşif gezisiyle ölçülen dağın ölçümleri üç gün sürerken, dağın zirvesindeki alçalmanın son 20 yılda 2 metreyi bulduğu belirtildi.

 

Buzulların erimesiyle ilgili dünya çapında alarm verilirken, Mont Blanc'ın resmi yüksekliği on yıldan fazla bir süredir düşüşte.

 

Son 20 yılda ölçülen en yüksek seviye 4 bin 810 metre olurken, Avrupa'nın en yüksek dağının zirvesinin her yıl ortalama 13 santimetre alçaldığı aktarıldı.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.