Güncel Haber Girişi : 04 Şubat 2023 17:00

Avustralya’nın Yeni Banknotlarında Kral Charles Yer Almayacak

İngiltere Kralı 3. Charles, annesi 2. Elizabeth gibi Avustralya'nın yeni 5 dolarlık banknotunda yer almayacak.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese'in merkez-Sol İşçi Partisi hükümeti, yeni 5 dolarlık banknotlar için 3. Charles yerine, ülkenin yerli halklarından Aborijinleri simgeleyen bir tasarımı seçti. 

 

Avustralya Merkez Bankası yaptığı açıklamada, "Rezerv Bankası, 5 dolarlık banknotu İlk Avustralyalıların kültür ve tarihini onurlandıran yeni bir tasarıma sahip olacak şekilde güncellemeye karar verdi. Bu yeni tasarım, Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth'in portresinin yerini alacak. Kral Charles'ın yüzü gelecekte basılacak olan  Avustralya’nın madeni paralarında görünecek." açıklamasını yaptı.

 

Diğer taraftan, muhalefetteki Liberal Parti'nin lideri Peter Dutton, 5 dolarlık banknotlarda Kral Charles’ın yer almamasına ilişkin yaptığı yorumda, "Bu durum, sistemlerimize, toplumumuza ve kurumlarımıza yönelik yeni bir saldırıyı temsil ediyor. Sessiz çoğunluğun sürüp giden uyanık saçmalıkların çoğuna katılmadığını biliyorum, ancak bu insanlardan daha fazla şey duymalıyız." dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.