Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 07 Nisan 2021 15:02

Bilim İnsanları Havadan DNA Topladı

Londra Queen Mary Üniversitesi'ndeki bilim insanları, ilk kez havadan DNA topladı. Bu keşif COVID-19 pandemisinde ve adli tıpta yeni bir dönemi başlatabilir.

 

Londra Queen Mary Üniversitesi'nin ScienceFocus'taki bir raporuna göre, bilim insanları DNA'nın havadan toplanabileceğini keşfetti. Adli tıp, antropoloji ve halk sağlığından araştırmacılar, böyle bir keşfin havadaki hastalıkların nasıl yayıldığını anlamaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Keşif dünyayı saran COVID-19 pandemisinin yayılmasını anlamada önemli bir adım olarak tanımlanıyor.

 

Ekip, hava örneklerinden hayvan türlerini tanımlamak için çevresel DNA "eDNA" kullanma olasılığını inceledi Araştırmacılar, köstebek fare DNA örneklerini toplamak için peristaltik bir pompa ve basınçlı filtreler kullandılar Daha sonra elde edilen örneklere standart sıralama kitleri uyguladılar. Araştırma ekibi, bu yöntemi kullanarak köstebek fare DNA'sını başarılı bir şekilde tespit edebildi. Hava örneklerinde insan DNA'sı da bulundu, bu da bu örnekleme tekniğinin adli tıp araştırmaları için kullanılabileceğini gösterdi.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.