Güncel Haber Girişi : 12 Ocak 2022 22:30

Bilim İnsanlarından Çarpıcı Tespit: Kuzey Kutbu Isınıyor

Kuzey Kutbu küresel ısınmanın tehdidi altında. İklim değişikliği, bölgedeki yaşam alanlarını yok ediyor, yaşayan topluluklar için risk oluşturuyor.

Kuzey kutbu gezegenin geri kalanından iki ila dört kat daha hızlı ısınıyor. Bu ısınmanın önümüzdeki yıllarda daha da hızlanması bekleniyor.

 

Bu da, permafrost olarak bilinen donmuş toprak parçalarının çözülmesi ve bölgedeki yaşam alanları için tehdidin iyice artması anlamına geliyor.

 

Verilere göre, 2050'ye kadar Arktik permafrost olarak bilinen bölgenin yüzde 70'i çözülebilir. Permafrostun çözülmesini hızlandıran etkenler arasında küresel ısınmanın yol açtığı sıcakların yükselmesinin yanısıra, obruk oluşumu, toprak kaymaları ve sel gibi öngörülemeyen faktörler bulunuyor.

 

Arktik permafrost, Kanada topraklarının yarısı ve Alaska'nın yüzde 80'i dahil olmak üzere Kuzey Yarımküre'nin kara yüzeyinin yaklaşık dörtte biri demek. İklim değişkliğinin yol açtığı çözülme ile yaşam alanlarındaki bina ve otoyolların temelleri sarsılıyor, bölgedeki altyapıya ait boru hatları zarar görüyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.