Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 01 Mayıs 2021 19:44

Bir Sonraki Salgın Mars’tan Gelebilir

Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi (NASA)’nın Perseverance gezgini, Kızıl Gezegen’i araştırırken ve insanlı yolculuk söz konusuyken, bilim insanları Mars’tan alınan taş ve toprak örneklerinin Dünya’ya getirilmesinin büyük riskler taşıdığını açıkladı.

 

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars’taki  kaya ve topraklardan alınan örnekleri ayrıntılı bir şekilde test etmek için Dünya’ya getirilmesi amacıyla birlikte çalışıyor. 

 

İki kuruluş, geçen Şubat ayında Kızıl Gezegen’e inen Perseverance gezgini tarafından toplanan örnekleri almak için 2026'da bir kara aracı fırlatmayı planlıyor. Dolayısıyla, potansiyel olarak  içinde yaşayan mikro organizmalar bulunabileceği toprakların yakın bir gelecekte Dünya’ya ulaşmış olacak.

 

NASA'nın açıklamasına göre Mars'ın bozulmamış örneklerini Dünya'ya geri döndürmek, nesillerdir bilim insanlarının en büyük hayallarinden bir oldu. Ancak, Mars’tan alınan örneklerin, Dünya için oldukça büyük riskler taşıdığını iddia eden bir grup bilim insanı tarafından kurulan Uluslararası Mars Numune Dönüşüne Karşı Komite’de (ICAMSR) yer alan Dr. Gilbert Levin bu konuda pek hevesli değil.

 

NASA'nın 1975'ten 1983'e kadar süren Viking programında mühendis olarak çalışan Levin, Daily Star’a verdiği demeçte  Kızıl Gezegen’de yer alan mikroorganizmaların, Dünya’nın savunmasız olduğu yıkıcı bir Mars vebası pandemisine neden olabileceğini öne sürdü.

 

Levin, "Numuneler güvenli kaplar içinde  Dünya'ya getirilse bile,bir kısmının kabın açılacağı laboratuvardan kaçma ihtimalinin yüksek olabileceğinden endişeleniyorum" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.