Dünyadan Haberler Haber Girişi : 28 Haziran 2022 14:00

Boris Johnson Rus Bilim İnsanlarını İngiltere'ye Davet Etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya Lideri Vladimir Putin'in hükümetine karşı çıkan Rus bilim insanlarının İngiltere'ye taşınabileceğini açıkladı.

İngiltere Başbakan Johnson, Ukraynalı bilim insanlarına yönelik bir daveti Rusya'daki bilim insanlarına da iletti.

 

Pazartesi günü Almanya’nın Bavyera eyaletindeki G7 zirvesinde konuşan Johnson, ‘Putin'in şiddetine dehşet içinde bakan ve artık Rusya'da güvende hissetmeyen Rus bilim insanlarına ve araştırmacılara’ seslendi. Johnson, onları İngiltere'ye gelmeye ve açıklık, özgürlük ve bilgi arayışına değer veren bir ülkede çalışmaya davet etti.

 

İngiltere, şu anda yaklaşık 13 milyon sterlin (15.9 milyon dolar) olan ‘risk altındaki araştırmacılar planı’ olarak adlandırılan bütçeyi de genişlettiğini belirtti. Bu yılın Mart ayında başlatılan program, Ukraynalı bilim insanlarının İngiltere'ye taşınmasına ve finansal olarak desteklenmesine yardımcı olmak için tasarlandı.

 

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya göre, 130'dan fazla akademisyen teklif aldı.

 

İngiltere başbakanı, planın genişlemesinin gelecekte hem Ukrayna hem de İngiltere'nin gelişmesine yardımcı olacağına olan güvenini dile getirdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.