Yaşam Düzenleme Tarihi : 07 Aralık 2020 17:00 Haber Girişi : 07 Aralık 2020 14:12

Bulaşıcı Olduğunu Bilmediğiniz 5 Şey

Birçoğumuz sadece virüslerin, bakterilerin ve parazitlerin bulaşıcı olduklarını düşünürüz ve tüm dikkatimizi onlara yöneltiriz.

Bulaşıcı Olan Şeyler

Birinden başka birine bulaştığını bildiğimiz birçok hastalığın olmasına rağmen, hala farkında olmadığımız birçok bulaşıcı hastalık var. Bazı bulaşıcı hastalıklar karşı dezenfektanlar ve mendiller hiçbir işe yaramadığı söyleyelim. Gülmek ve esnemenin bir kişiden diğerine geçtiği bilinir. Başkasından bulaşabilecek bilmediğiniz 10 şeyi keşfetmek için okumaya devam edin.

Yalnızlık

İronik bir şekilde, yalnızlık bulaşıcıdır. Ortak ilgi alanları olan birkaç insanın bir araya gelmesi ile yalnızlığın ortadan kalktığını düşünsek de aslında bu şekilde işlemiyor. 10000’den fazla insan ve onların sosyal ilişkileriyle ilgili uzun süreli bir çalışmada, bir kişiden diğerine izlenebilir bir yalnızlık yayılabildiği gösterdi. İnsanlar tamamen anlamıyla izole olmadan önce yalnızlık duyguları yaşamaya başlıyorlar. Bu, insanların hala arkadaşlarıyla vakit geçirirken yalnız hissetmeye başladıkları anlamına gelir, bunun da anlamı bir kişi bir yaşam tarzını benimsemeden önce yalnızlık duygularını başkalarıyla paylaşır. Aktarılan yalnızlık duyguları bir sonraki kişide kökleşir ve döngü devam eder. Aileden çok arkadaşlardan yalnızlığa yakalanmaya daha çok açığız ve kadınlar erkeklerden daha fazla etkilenme eğilimi gösteriyorlar.

Kötü davranışlar


Çoğumuz, kuralları çiğneyen bir grup insan içinde olmanın, normal şartlar altında bunu yapmasak bile, bizi aynı şeyi yapmamız için nasıl etkileyebileceğinin farkındayız. Öte yandan Hollanda'da bir dizi deneyde yapılan araştırmalar, bu bağlantının o anın ötesine uzandığını kanıtlıyor. Etrafımız kurallara aykırı davrananlar ile çevriliyken kuralları çiğneme olasılığımız daha yüksek olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer durumlarda diğer kuralları çiğneme olasılığımız da artar.

Yüksek tansiyon

Genellikle sağlıksız beslenme ve yaşam tarzıyla ilişkilendirilen yüksek tansiyonun çok yaygın bir bulaşıcı virüsle bağlantılı olduğu keşfedildi. Bir araştırma ekibi, enfekte olan farelerin, virüssüz olanlara göre daha yüksek tansiyon geliştirdiğini keşfetti. Araştırmacılar ayrıca insan hücre kültürleriyle denemeler yaptı. CMV ile enfekte olmuş insan hücreleri, yüksek tansiyona katkıda bulunan bir protein yarattı. CMV'nin dünya çapındaki yetişkin insanların%60 ila %99'unu etkilediği tahmin ediliyor. Virüs vücut sıvılarının paylaşımı yoluyla bulaşır ve ömür boyu vücudunuzda kalır.

Mutluluk

Hepimiz deneyimlerimizden biliyoruz ki, mutlu insanların etrafında olmak bizi oldukça neşeli hissettiriyor. Görünen o ki mutluluğumuz, arkadaş ve aile çevremizden diğer etkenlere kıyasla daha fazla etkileniyor. Evinizi bölgede yaşayanların eğilimlerine göre seçmemiş olabilirsiniz, ancak ruh haliniz üzerinde oldukça büyük bir etkisi var. ‘Ev alma komşu al’ sözü de bu deneyimi doğruluyor. Yakınlarınızda yaşayan neşeli birileri olursa, mutlu olma olasılığınız %15 artacaktır. Mutlu bir komşu, bu olasılığı %35 artırırken, bir sokak aşağısında yaşayan mutlu bir arkadaş mutluluk olasılığınızı %35’ten daha fazla artırır.

Üşümek

Sussex Üniversitesi araştırmacıları, insanların üşümenin bulaşmasına karşı duyarlı olduğuna dair birtakım bulgular keşfetti; bu, birisini üşürken görmenin kendi vücut sıcaklığımızın düşmesine neden olduğunu gösteren bir fenomen. Araştırmaya katılanlardan birinin elini buzlu suya daldıran bir videoyu izlemesi istendi. Videoyu izleyenler yalnızca videonun kendilerini üşüttüğünü ifade ederken, ölçümler ile ellerinin gerçek yüzey sıcaklığının da önemli ölçüde düştüğü gösterildi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.