Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 08 Şubat 2021 11:45

Çin’de Olağanüstü Bir Deney! Ses Dalgaları İle Yağmur Yağdırdılar

Çin’de gerçekleştirilen çeşitli bilimsel deneyler devam ederken, Pekin’de bulunan Tsinghua Üniversitesi, ilgi çekici bir deneye imza attı. Üniversitede yer alan araştırmacı ekip, ses dalgaları üreterek yağmur yağdırmayı başardı.

Dünya genelinde artışa geçen kuraklığa alternatif çözümler üretmek için çalışmalara başlayan bilim insanları, yeni bir deneye imza attı. Çin’in Pekin kentinde bulunan Tsinghua Üniversitesi’ndeki bilim insanları, gökyüzünde bulunan bulut kümesini hedef alarak küçük ses dalgaları yaratarak yağmur üretmeyi başardı.

Yapılan araştırma sonucu yayımlanan bilgilere göre, bulutların ses dalgaları yardımıyla hareketlendirildiği belirtilirken ses dalgalarının hareketlendirilmesinde 50 hertz ses dalgası kullanıldığı bu miktarın da insanın duyamayacağı bir ses seviyesi olduğu ifade edildi.

Açıklanan verilerde, ses dalgaları sayesinde bulutlarda titreşim yaratıldığı, bunun da bulutun içindeki küçük parçacıklarla birleştiği böylece yağmur damlalarının boyutunun daha da büyüdüğü belirtildi.

Çin’de gerçekleştirilen bu büyüleyici bilim gösterisi sonunda uzmanlar, kuraklıkla mücadelede yeni bir adımın atılmasının dünya gündemi için önemli olduğunu vurguladı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.