Dünyadan Haberler Haber Girişi : 25 Kasım 2022 12:00

Çin'den Küba'ya Destek Mesajı

Şi, Pekin'in Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ile görüşmesinde, iki ülke arasında özel dostluk bağını vurguladı.

Küba'nın Batı Yarımküre'de Çin Halk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişki kuran ilk ülke olduğunu, yıllar içinde iki sosyalist ülke arasındaki dayanışma ve işbirliğinin gelişmekte olan ülkelerin karşılıklı yardımlaşmasına örnek teşkil ettiğini vurgulayan Şi, "Uluslararası durum nasıl değişirse değişsin, Çin'in Küba ile uzun dönemli dostluğu değişmeyecek. Çin'in Küba'yı sosyalizm yolunda destekleme kararlılığı değişmeyecek" ifadelerini kullandı.

 

Şi, Çin'in uluslararası eşitliği ve adaleti korumak, hegemonya ve güç siyasetine karşı çıkmak için Küba ile çalışacağının altını çizdi.

 

Diaz-Canel, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) geçen ay düzenlediği 20. Ulusal Kongresi'nin ardından "ülkeyi ziyaret eden ilk Latin Amerika ülkesi lideri" oldu.

 

Beş yılda bir yapılan ÇKP Kongresi'nde Şi, üçüncü kez genel sekreterliğe seçilerek Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu "Mao Zıdong'dan bu yana parti liderliğini iki dönemden fazla sürdüren ilk lider" olmuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.