Yaşam Haber Girişi : 24 Ocak 2021 11:00

Çörek Otu Faydaları Nelerdir Çörek Otunun Kadın Hastalıklarına Faydaları Var Mıdır Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu faydaları modern tıpta da yer aldığı gibi alternatif tıp tarafından da tercih edilir. Yüzyıllardır varlığını korumuş ve günümüzde hala pek çok sağlık sorununa iyi geldiği için çörek otu kullanımı tercih edilir.

 

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Çörek otu faydaları modern tıpta da yer aldığı gibi alternatif tıp tarafından da tercih edilir. Yüzyıllardır varlığını korumuş ve günümüzde hala pek çok sağlık sorununa iyi geldiği için çörek otu kullanımı tercih edilir. Tohumu olarak kullanıldığı gibi yağ şeklinde de kullanımı önerilir. Diyabete iyi geldiği gibi kolesterol, sedef ve egzama, alerjiler, Alzheimer, sindirim sorunları açısından da faydası vardır.

Tohumları siyah olup susama benzeyen bu bitki adeta şifa deposu olup tohumu ve yağı ile pek çok rahatsızlığa karşı aktif rol oynar. Bilimsel adı olan Nigella Sativa olarak tanınan bitki, tarih boyunca yaygın olarak kullanılmıştır. Çörek otu faydaları özellikle yüksek tansiyonda kendini gösterdiği gibi karaciğer, böbrek hastalıkları ve cilt hastalıklarına karşı çok etkili olur.


Çörek Otu Faydaları


Çörek otu faydaları, bitkinin içeriğinde bulundurduğu 3 doğal kimyasaldan gelir. Timokinon, timohidrokinon ve timol doğal kimyasallarına sahip olan bitki aynı zamanda karbonhidrat, yağ ve albümin de bulundurur. Doymamış yağ asitlerinin de bulunduğu bitkide eterli yağlar da bulunur.  B1, B2, B6 gibi vitaminlerin yanı sıra demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum gibi mineraller ile aminoasitler de yer alır.

Çörek otu faydaları olarak kansere karşı iyi gelmesi yer alır. Bitkinin içinde timokinon kimyasalı ile akciğer, meme, böbrek, karaciğer, cilt ve prostat kanserine karşı etkili olur.  Alerjik durumlara karşı da etkili olan bitki özellikle tıkanıklık, burun akması ve hapşırma gibi alerjik reaksiyonlara iyi gelir. Diğer çörek otu faydaları da aşağıdaki gibidir:

 1. Her bitki gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar
 2. İltihap kurutucu özelliği vardır aynı zamanda yaraların iyileşmesini sağlar
 3. Solunum sistemini düzenlediği gibi kuru öksürük ve bronşite iyi gelir
 4. Kan şekerini düşürür
 5. Mide sorunlarından olan gastrit ve ülser rahatsızlığına iyi gelir
 6. Alerjik hastalıklardan olan astım ya da bronşit ve sara hastalarına faydası vardır.
 7. Kanser hücrelerinin gelişmesini engeller
 8. Kalp ve damar hastalıklarına faydası bulunur
 9. Eklem ağrıları ve romatizmal ağrılara iyi gelir
 10. Sinir sistemini yatıştırır ve kişinin stres seviyesini düşürür
 11. Kabızlığı giderir
 12. Dolaşım sistemine faydası vardır
 13. Doğum yapan annelerin sütünün çoğalmasında etkisi vardır
 14. Baş ağrısının geçmesini sağlar

 

Çörek otu faydaları arasında ayrıca kötü kolesterolü ve kan yağı düzeyini düşürmesi bulunur. Çörek otunun faydaları zayıflama konusunda da vardır. İştah kesici özelliği ile sağlıklı zayıflamanın etkin yollarından olur. Saraçoğlu çörek otu nasıl kullanılır konusuna sıklıkla değinir. Çörek otu yoğurt ile tüketileceği gibi süte karıştırılarak da tüketilebilir. Havanda ezilerek yoğurt ile karıştırıldığında iştah azalıp kişinin daha az emesini sağlar.  

 

Kadın hastalıkları bakımından da fayda sağlayan çörek otu, kadınların regl günlerini düzenler aynı zamanda regl sancılarını hafifletir. Bunun yanı sıra çörek otu faydaları kadınlarda doğurganlığı sağladığı gibi rahim şikâyetlerini azaltır. Çörek otu kullanımı menopoz süresinde de önerilir.

 

Çörek Otu Yağı Kullanımı

 

Çörek otu yağı, presleme yöntemi ile bitkinin tohumundan elde edilir. Soğuk pres çörek otu yağı kullananlar vardır. İçerik bakımından oldukça zengin ve nitelikli olan çörek otu yağı, dıştan sürülebileceği gibi ağız yolu ile de alınabilir. Sürülebilir ve aynı zamanda içilebilir yağlardan oluşan bu mucizevi yağın çeşitli kullanımları bulunur.

 

1.Yemek ve salatalarda kullanılabilir. 

2. Su, meyve suyu ya da kahve ile karıştırılarak tüketilebilir. 

3. Ekmeğin üzerine sürülebilir ya da yoğurda ilave edilebilir

4. Saç ve saç derisine ayrıca cilde masaj yaparak uygulanabilir.

5. Sabah aç karnına çörek otu yağı doğrudan ağız yolu ile tüketilebilir. 

 

Çörek otu yağı içeriğinde omega 9, omega 6, timokinon, karoten yanı sıra A, B, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko minerallerini de bulundurur. Küçük, siyah renkte olup hilal şeklinde tohumları bulunan çörek otu yağı bitkinin sahip olduğu siyah tohumlarından elde edilir.

Zayıflamak için çörek otu yağı kullananlar vardır. Zayıflatıcı özelliği sayesinde özellikle kadınların vazgeçilmezi olan bitkinin sabah, öğle ve akşam yemeklerinden önce tüketilmesi hem sağlık hem de kilo kaybı açısından önem taşır.

Soğuk sıkım çörek otu yağının vücuttaki iltihaplanmaya iyi geldiği bilindiği gibi alerji önleyici özelliği de vardır bunun yanı sıra vücutta yer alan ağrıyı da azaltır. Çörek otu yağı faydaları ve zararları bulunur. Faydaları açısından günde 1 tatlı kaşığı tüketilmesi bile yetişkin biri için gerekli olan tüm besin kaynağını sağlaması yer alır.

Tüm bitkiler gibi çörek otu faydaları olduğu gibi aşırı kullanım konusunda çörek otu yağının zararları arasında karaciğer ve aynı zamanda böbreğe hasar verebilmesi bulunur. Düzenli ilaç kullanımı varsa ya da hamilelik durumlarında tüketmeden önce doktora başvurmak gerekir. Kan basıncının düşürülmesine yaradığı için kanın pıhtılaşmasını da yavaşlatır ve kanama riskini artırır.

 

 

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.