Dünyadan Haberler Haber Girişi : 09 Eylül 2021 10:19

DEAŞ’a Finans Desteği Veren Fransız Şirket İsmini Değiştirdi

Lafarge, DEAŞ'i finanse ettiği suçlamalarının ardından İsviçre'deki rakibi ile birleşerek şirketin isminden "Lafarge" atılıp, "Holcim Ltd" olararak tescil edildi.

 

Geçtiğimiz günlerde DEAŞ terör örgütüne finans desteği verdiği belgelenen Fransız çimento şirketi Lafarge, İsviçre’deki diğer çimento şirketi ile birleşerek ismini ‘Holcim Ltd’ olarak değiştirdi.

 

Fransa’nın en büyük şirketleri arasında yer alan ve kazandığı milyonlarca doları terör örgütü DEAŞ’a gönderdiği tescillenen ve Fransa ceza mahkemesi tarafından "insanlığa karşı işlenen suçlara ortak olduğu" suçlamasıyla yargılanan Lafarge şirketi, ismini değiştirdi.

 

İsviçre’de faaliyet gösteren bir diğer çimento şirketi ile birleşen Lafarge, ismini ‘Holcim Ltd’ olarak değiştirdi.

 

Şirkete Yönelik Suçlamalar 2017’de Soruşturmaya Açılmıştı

Şirket hakkında Haziran 2017'de açılan soruşturma kapsamında, Lafarge'nin Yönetim Kurulu Başkanı Bruno Lafont'un da aralarında bulunduğu bazı üst düzey yöneticiler "teröre finansman sağlamak" ile suçlanmıştı. Haziran 2018'de şirkete yöneltilen "insanlığa karşı suçlara ortak olmak" suçlaması, Kasım 2019'da düşürülmüştü. Davaya müdahil olan sivil taraflar, yolsuzlukla mücadele sivil toplum kuruluşu Sherpa ile Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi, suçlamanın düşürülmesini Yargıtay'a taşımıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.