Gündem Haber Girişi : 08 Haziran 2022 10:00

Dışişleri Bakanlığı AP'ye Türkiye Raporu Tepkisi

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Avrupa Parlementosu'nun (AP) Türkiye raporundaki önyargılı ve gerçek dışı değerlendirmeleri kabul etmiyor ve reddediyoruz'' denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, AP'nin 2021 Türkiye Raporu değerlendirildi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ''AP'nin tavsiye kararı niteliğinde olan raporunun 7 Haziran 2022 tarihinde AP Genel Kurulunda kabul edildiği hatırlatılarak "Ülkemiz ve AB arasındaki ilişkilerin karşılıklı çabalarla güçlendirilmesi ihtiyacı ortadayken AP’nin sığ ve vizyonsuz bir yaklaşımla bu ihtiyacı görmezden gelerek raporda ön yargılı ve gerçeklikten kopuk değerlendirmelerde bulunmasını kabul etmiyor ve reddediyoruz'' denildi.

 

Türkiye'nin AP’den öncelikli beklentisinin, dar görüşlü çevrelerin gündemine alet olmaması ve katılım müzakere sürecinin canlandırılması için AB kurumlarına yönelik teşvik edici bir tutum sergilemesi olduğunun kaydedildiği açıklamada, buna karşılık AP'nin bugüne kadar bunun tam tersi bir tutum takındığı belirtildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.