Sağlık Haber Girişi : 01 Şubat 2021 15:16

Dünya Genelinde Grip Vakalarında Büyük Düşüş

Koronavirüs salgınından dolayı alınan bazı önlemler grip vakalarının önemli derecede düşmesine neden oldu ve 130 yılın en düşük seviyesinde seyretti.

Bilim insanları, grip vakalarının son 130 yıldaki en düşük seviyesinde olduğunu açıkladı. Uzmanlar, vaka sayısının küresel olarak yüzde 95 düştükten sonra virüsün 'neredeyse tamamen ortadan kalktığını' söyledi. Normalde grip vakalarının en yüksek seviyede olduğu Ocak ayının ikinci haftasında, pratisyen hekimlere bildirilen grip benzeri semptomların sayısı 100 bin kişi başına 1,1’de kaldı. 

Oxford Üniversitesi'nde Royal College of GPs araştırma ve gözetim merkezinin yöneticisi olan Simon de Lusignan ise bu yıl gribin artık 'neredeyse tamamen ortadan kalktığını” açıkladı.

Bununla birlikte uzmanlar, yeni tip corona virüs salgınının grip vakalarındaki dramatik düşüşte rol oynadığına, artan hijyen ve bağışıklığın grip mikroplarının gidecek hiçbir yeri kalmamasına neden olduğuna inandıklarını söyledi. 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.