Ekonomi Haber Girişi : 23 Kasım 2021 13:57

Elektrik ve Doğalgazda Kademeli Tarife Geliyor

Bakan Dönmez, elektrik faturalarında kademeli tarife uygulamasının devreye alınacağını söyledi ve kanunun çıkmasını beklediklerini ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji tüketiminin yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını öncesi seviyelere ulaştığını, elektrik talebinin ise ekonomik büyümeyle paralel şekilde bu yıl yüzde 8 artış göstereceğini söyledi.

 

Dönmez, elektrik faturalarında kademeli tarifenin şu anda meclis gündeminde olduğunu ve komisyonda müzakere edileceğini söyledi.

 

Bu uygulamanın halihazırda su faturalarında birçok belediye tarafından uygulandığını belirten Dönmez, "Bu uygulama, elektriği verimli kullanmaya teşvik edecek. Benzer uygulamayı doğal gaz için de çalışıyoruz. Özellikle kış aylarında, vatandaşımızın tüketiminin yoğun olduğu dönemlerde iki kademeli bir tarife çalışmasına geçmeyi planlıyoruz. Henüz takvim netleşmedi, kanunun çıkmasını bekliyoruz" dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.