Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 15 Haziran 2022 18:00

Elektrikli Otomobil Piyasasını Sallayacak Lightyear 0 Tanıtıldı

Elektrikli otomobil pazarında adındna uzun süredir söz ettiren markalardan biri olan Lightyear'ın güneş enerjili elektrikli otomobil modeli Lightyear 0 bu hafta tanıtıldı.

Rekabetin her geçen gün kızıştığı elektrikli otomobil piyasasında yeni markalar da kendilerine yer bulmaya çalışıyor. Bu markalarından biri olan Hollandalı Lightyear, ilk güneş enerjili elektrikli otomobil modeli Lightyear 0'ı tanıttı.

 

Farklı markalar elektriğin yanıdna güneş enerjisini deniyor ancak Lightyear satışa çıkarma konusunda iddialı. Marka, 946 adet üreteceğini açıkladığı araç için 250 bin euro gibi piayasanın çok üstünde bir bedel istiyor.

 

Aracın tek iddialı kısmı ise fiyatı değil. Elektrikle 625 kilometrelik bir menzil sunan Lightyear 0, bu menzilin 70 kilometresini üzerindeki güneş panelleriyle yapıyor. 
 

 

Markanın iddiasına göre, ön, arka ve tavan kısmı tamamen güneş panelleriyle donatılan araç Hollanda gibi iklimlerde 2 ay, İspanya, Portekiz gibi daha sıcak iklimlerde yedi ay boyunca şarj etmeden şehir içi kullanım imkanı sunuyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.