Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 24 Nisan 2021 11:58

Elon Musk 100 Milyon Dolarlık Yarışma Yapıyor! Detaylar Belli Oldu

SpaceX ve Tesla’nın CEO'su Elon Musk, geçtiğimiz aylarda iklim sorununa karşı bir yarışma başlatma kararını açıklamış, kazanana da 100 milyon dolarlık ödül vereceğini duyurdu. Herkesin merak ettiği yarışmanın detayları belli oldu.

 

Geçtiğimiz aylarda  iklim krizine karşı bir yarışma başlatan Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, yarışmanın ayrıntılarını paylaştı. 22 Nisan günü başlayan ve dört yıl sürecek olan yarışma ile ilgili Musk, katılımcıların projelerinin büyük çapta karbonu temizleyebilecek "milyar ton" ölçeğinde çözümler yaratabilecek sistemler önermeleri gerektiğini söyledi.Küresel karbon salınımını düşürebilecek bir projenin ortaya çıkması amaçlanan yarışma ile ilgili Elon Musk, “Sadece bir tane gezegenimiz var. Yüzde 1'lik felaket riskini bile niye alalım, bu çılgınlık. Hem maliyet hem de ölçeklenebilirliğin ele alınması gerekiyor. Söz konusu proje yeterli karbona ulaşılabilecek mi ve bunu maddi olarak karşılayabilir miyiz? Bunlar önemli olan iki şey” şeklinde konuştu.

 

Küresel ısınma ile mücadele kapsamında karbonu en az 100 yıl tutacak bir plan sunulması gereken yarışmayı kazanan kişi 100 milyon dolar ödül alacak. Karbonu en az 100 yıl tutacak bir planı olması gerektiği öğrenilen yarışmayı kazanana 100 milyon dolar ödül verilecek.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.