Gündem Haber Girişi : 19 Şubat 2021 10:40

Evcil Hayvanlar İçin Yeni Dönem! Mikroçip Uygulaması Başlıyor

Sahipli hayvanlara mikroçip uygulaması başlıyor. Mikroçipler önce köpeklere takılacak. Bu uygulamayla hayvanların sokağa terk edilmelerinin önüne geçilecek.

Evcil hayvanlara deri altı mikroçip uygulaması zorunlu olacak. Böylece Kimlik bilgileri elektronik ortamda kayıt altına alınacak. Sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolayca ulaşılacak. Hayvan hastalıkları kontrol altında tutulacak.

Köpekler için bu yıldan itibaren uygulanacak. Sahipli kedi ve gelinciklerde ise 2022 yılından itibaren zorunlu olacak. Evcil hayvan sahipleri, doğumdan en geç 3 ay sonra Tarım ve Orman Bakanlığının il veya ilçe müdürlüklerine başvuracak. Mikroçip takılarak pasaport düzenlenecek.

Uygulama Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş veteriner hekimler tarafından yapılacak. Barınaklardan hayvan sahiplenildiğinde ise 60 gün içinde başvuru yapılması gerekiyor. Veteriner hekimler bu hayvanlar için yeni pasaport düzenleyerek veri tabanına kaydedecek.

Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek. Uygulama, TBMM’nin de gündeminde olan Hayvan Hakları Yasası’na temel teşkil edecek.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.