Ekonomi Haber Girişi : 25 Ekim 2021 13:48

Faiz İndirimi Olursa Ne Olur? Faiz İndirimi Ne İşe Yarar?

Kamu Bankalarının da faiz indirimine gitmesi, Faiz indirimi olursa ne olur ve faiz indirimi ne işe yarar gibi soruların gündeme gelmesine neden oldu. Peki, faiz indirimi olursa ne olur? Faiz indirimi ne işe yarar? İşte bu soruların cevabı haberimizde…

Geride bıraktığımız haftalarda Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesinin ardından 3 kamu bankası olan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası da faizleri düşürme kararı aldı. Bilindiği üzere, MB’nin faizi indirme kararının ardından dövizler bu duruma sert tepki gösterdi ve döviz kurlarında artışlar meydana gelirken, bu artışlar yeni haftada da sürmeye devam etti. Yaşanan bu durumun ardından vatandaşlar, faiz indirimi olursa ne olur, faiz indirimi ne işe yarar ve 200 baz puan faiz indirimi ne demek gibi soruların cevabını alabilmek için araştırmalar yapmaya başladı.

 

Faiz İndirimi Olursa Ne Olur?

Faiz indirimi olursa ne olur sorusundan önce faiz indiriminin asıl amacı Merkez Bankası tarafından piyasadaki fiyat istikrarını sağlamaktır. Son yıllarda Türkiye’deki fiyat dengesinin alt üst olması ile birlikte Merkez Bankası başta olmak üzere 3 kamu bankası olan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası da faiz indirimi yapma gereksinimi duydu. MB gibi kuruluşlar, ülkedeki fiyat istikrarını sağlamak için bazı dönemlerde faiz oranlarını yükseltir ve indirebilir. Şimdi asıl meseleye gelecek olursak Faiz indirimi olursa ne olur? Bu konu hakkında uzmanlar tarafından yapılan açıklamaların kısaca özeti, göz göre göre dövizi yükseltmeye yönelik hareket olarak yorumlandı. Nitekim, faiz indirimi sonrasında döviz kurlarında tarihi artış devam etti ve yabancı para birimleri TL’ye göre değerine değer kattı. MB’nin ve 3 kamu bankasının faiz indirimi kararı alması ile birlikte ülkedeki ekonomik durumun ne olacağı konusu herkes tarafından merak edilmeye başlandı.

 

Faiz İndirimi Ne İşe Yarar?

Türkiye’nin gündeminde hiç kuşkusuz faiz indirimi konusu birinci sırada yer alıyor. Faiz indirimi ne işe yarar sorusuna gelince de, bu konuyu şu şekilde açıklamaya çalışalım: Faiz indirimi ile piyasadaki denge talep yönünde bozulmasına neden olur. Yani piyasaya daha ucuza daha fazla para çıkmasına müsaade edilmiş olunur. Bununla birlikte enflasyon tetiklenmiş olur ve arz talep dengesi talep yönünde bozulacağı ve arz sabit kalacağı için bir malı satın almak için herkes sıraya girecektir ve siz satıcı olarak ürününüze istediğiniz fiyatı çekebilecek güce sahip olacaksınız. Ancak MB’nin faiz indirimi ile birlikte asıl amacının piyasaları canlı tutabilmek için aldığı karardır ve bu karar şu anki ekonomik çıkmazda alınan iyi bir karar olarak yorumlanmaktadır. Piyasadaki para miktarı geçici olarak artacağı için sürekli zarar eden üretici piyasada dönen para ile birlikte zararını minimize etme imkanı bulacak. İşte ‘Faiz İndirimi Ne İşe Yarar’ sorusunun kısa cevabı budur.

 

200 Baz Puan Faiz İndirimi Ne Demek?

200 baz puan faiz indirimi ne demek? Merkez Bankası uzun bir sürenin ardından faiz oranlarında indirim açıklamasının ardından vatandaşlar 200 baz puan faiz indirimi teriminin anlamını merak etmeye başladı. Baz puan indirimi, faiz oranlarındaki değişimi ifade eden bir ölçüm birimidir. Virgülden sonraki dördüncü haneye karşılık gelir (0,0001). Diğer bir deyişle 200 baz puanlık değişim %2'lik değişime karşılık gelmektedir. Kısacası baz puan değişimleri genellikle yüzdelik veya daha düşük birimlerdeki faiz oranlarını veya iki farklı getiri oranını karşılaştırmak için kullanılır. En çok kulağımıza çalınanı ise Amerikan Merkez Bankası FED'in 25 baz puanlık faiz değişimleri olsa gerek. Hali hazırda düşük faizlerin uygulandığı ülkelerde, örneğin %0.25 (on binde yirmi beş) demek yerine, ekonomistler baz puan üzerinden kendilerini ifade eder, böylelikle hem normal yatırımcının hem de finans profesyonellerinin işini kolaylaştırır.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.