Spor Haber Girişi : 21 Eylül 2022 13:00

Formula 1'de 2023 Sezonu Takvimi Açıklandı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda 2023 sezonunun takvimi duyuruldu.

F1'den yapılan açıklamaya göre, 5 Mart 2023'te Bahreyn Grand Prix'siyle başlayacak organizasyonda, ilk kez bir sezonda 24 yarış düzenlenecek.

 

Çin ve Katar etaplarının tekrar eklendiği organizasyonun sondan bir önceki Los Angeles Grand Prix'sindeki yarış ise Uluslararası Otomobil Federasyonundan (FIA) onay alınması halinde cumartesi gecesi düzenlenecek. F1 yarışları, diğer etaplarda pazar günü yapılmaya devam edecek.

 

Yeni sezona eklenen ve kaldırılan bir çok yarış göze çarptı. 2023 takviminde Türkiye Grand Prix'si yer almıyor. Bu durum programdan ayrılan bir ülke olmadığı sürece Türkiye'nin gelecek yıl Formula 1 'de yer almayacağı anlamına geliyor.

 

2023 sezonu 5 Mart'ta Bahreyn’de başlayacak. Tarihte ilk kez bir sezonda 24 yarış düzenlenecek. 2022’ye kıyasla sezonun 15 gün erken açılıp, 6 gün geç sona erecek.

 

Takvimdeki ikonik yarışlardan Monako ve Belçika yarışlarının kaldırılabileceği dedikoduları konuşuluyordu. Bu iki yarışın 2023 takviminde yer aldı, ancak Fransa Grand Prix'si çıkarıldı.

 

Ayrıca Katar etabı ile Covid-19 nedeniyle üç yıldır F1’e ev sahipliği yapamayan Çin Grand Prix'si yeniden takvime eklendi. Belçika Spa Grand Prix'si 2023'te yaz arasından önceki ilk yarış olacak. Sonraki ilk etap ise Hollanda da koşulacak.

 

Azerbaycan yarışı 30 Nisan’da yapılırken, Las Vegas Grand Prix'si sondan ikinci ayak olarak 19 Kasım'da düzenlenecek.

 

Sondan bir önceki yarış olan Los Angeles Grand Prix'si FIA'dan onay alınması halinde cumartesi gecesi koşulacak.

 

2023 Formula 1 sezonu, 26 Kasım’daki Abu Dabi Grand Prix'si ile sona erecek.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.