Dünyadan Haberler Haber Girişi : 17 Mart 2023 13:00

Fransa’daki gösterilerde gözaltı sayısı artıyor

Fransa'da, hükümetin emeklilik yaşını kademeli olarak 64'e çıkarmayı hedefleyen reforma ilişkin yasa tasarısını Mecliste oylamaya sunmadan kabul etmesiyle ülke çapında başlayan gösterilerde 310 kişi gözaltına alındı.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne'un, bir yasa tasarısının Meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa'nın 49. maddesinin 3. fıkrasını emeklilik reformuna ilişkin tasarı için devreye sokması sonrası ülke genelinde binlerce kişi sokağa çıktı.

 

Paris, Marsilya, Bordo, Nantes ve Amiens başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen protestolarda göstericilerle polis arasında sert arbede yaşandı.

 

Dijon kentinde de göstericiler beraberinde getirdikleri Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Başbakan Elisabeth Borne, Hükümet Sözcüsü Olivier Veran ve Çalışma Bakanı Olivier Dussopt'un maketini ateşe verdi.

 

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransız Radyosu RTL'de, dünkü gösteriler nedeniyle 258'i başkent Paris'te olmak üzere 310 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

 

"Muhalefet etmek meşru, gösteriler meşru ama serserilik ve şiddete yol açan serserilik değil." diyen Darmanin, kentteki önemli kurumlara yönelik güvenliği artıracaklarını açıkladı.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.