Güncel Haber Girişi : 16 Eylül 2021 12:39

Gelecek 20 Yılda Küresel Isınma 2 Katına Çıkacak

Bilim insanlarından endişelendiren bir uyarı geldi. Çalışmada, sadece gelecek 20 yıl içinde küresel iklimdeki ısınmanın iki katına çıkacağı belirtildi.

 

33 yıl önce ABD Kongre'sinde sera gazı emisyonlarının gezegeni 'pişirdiğini' söylediğinde dünyayı sarsan iklim bilimci James Edward Hansen, şimdi küresel ısınma oranının önümüzdeki 20 yıl içinde ikiye katlanmasını beklediği konusunda uyardı. 

 

Hansen, meslektaşı Makiko Sato ile birlikte aylık bir raporda, sanayi kaynaklarından, özellikle de nakliyeden kaynaklanan sülfat aerosol emisyonlarının düşmesinin, küresel sıcaklıkların 2040'ta Paris İklim Anlaşması'nın öngördüğü seviyelerin çok ötesine geçmesine neden olabileceğini belirtti. 

 

Columbia Üniversitesi Dünya Enstitüsü'ndeki İklim Bilimi, Farkındalık ve Çözümler Merkezi tarafından Ağustos ayında yayınlanan sıcaklık analizinde azalan sülfat aerosollerinin, bazı bulutların daha az yansıtıcı olmasını sağlayarak daha fazla güneş ışınının kara ve okyanus yüzeylerine ulaşacağı açıkladı.

 

Hansen, küresel iklimin 2040 yılına kadar toplam 2 santigrat derece ısınacağını öngördüğünü belirterek, Paris Anlaşması’nın ihlal edileceğini aktardı. 2 Aralık 2015'te imzalanan Paris İklim Anlaşması'nda küresel ısınmanın endüstri çağı öncesine göre 2 derecenin altında, mümkünse 1,5 derecede durdurulması hedefleniyor. 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.