Dünyadan Haberler Haber Girişi : 19 Ocak 2023 15:30

Güney Çin Denizi'nde Sular Durulmuyor

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr, Güney Çin Denizi'nde Filipinler ve diğer paydaş devletler arasındaki anlaşmazlıklara ilişkin, bölgede ihtilafa taraf olan ülkelerin çatışmasının ağır sonuçları olacağı uyarısı yaptı.

Marcos, İsviçre'nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) anlaşmazlıklara konu olan Güney Çin Denizi'ne dair değerlendirmelerde bulundu.

 

Bölgede ihtilafa taraf olan ülkelerin çatışmasının ağır sonuçları olacağı uyarısında bulunan Marcos, bu konunun "uykularını kaçırdığını" dile getirdi.

 

Marcos, ihtilafın, zamanının büyük bir kısmını aldığını, ilgilenilmesi gereken dinamik ve süreklilik arz eden bir mesele olduğunu ifade etti.

 

İhtilafın çözümü için askeri müdahalenin seçenekler arasında olmadığını ve tırmanan gerilimin ticareti olumsuz etkileyeceğini kaydeden Marcos, "Çin ile çelişkili iddialarımız yok. Çin'in topraklarımızda hak iddia etmesi var." dedi.

 

Marcos, konuyu Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştüğünü ancak kısa sürede çözüme yönelik büyük bir ilerlemeye kaydedilmeyeceğine işaret etti.

 

Çin-Tayvan geriliminin konumu itibarıyla Filipinleri de etkileyebileceğini kaydeden Marcos, "Biz cephe hattındayız. Burada bir şey olursa biz acı çekeceğiz." ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.