Dünyadan Haberler Haber Girişi : 14 Eylül 2021 11:24

Güney Kore, Google’a Rekor Ceza Kesti

Google'ın uyarlanmış Android versiyonlarını engellemesi pahalıya patladı. Güney Koreli yetkililer Android işletim sistemi nedeniyle Google'a 177 milyon dolar ceza kesti.

 

Güney Koreli yetkililer Google'ın üst kuruluşu Alphabet'e 207 milyar won (177 milyon dolar) ceza verdi. Cezanın sebebi ise Google'ın android'in uyarlanmış versiyonlarına izin vermemesi. Android, dünya genelinde milyarlarca cihazı çalıştıran bir mobil işletim sistemi. Başta Samsung olmak üzere Güney Koreli birçok firma da cihazlarında bunu kullanıyor.

 

Bu ceza aynı zamanda bir aydan kısa süre içerisinde Güney Koreli yetkililerin Google'a yaptığı ikinci baskı. Play Store'da yer alan geliştiricilerin kendi ödeme yöntemlerini kullanması Google tarafından engelleniyordu. Yapılan düzenlemeyle Google'ın bu tarz bir inisiyatif kullanmasının önüne geçildi. Play Store'daki her ödemeden Google komisyon alıyor.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.