Gündem Haber Girişi : 02 Eylül 2022 16:48

Güvenlik Korucuları Twitter Sohbet Odası’nda Buluştu

Güvenlik korucuları, sosyal medya platformu Twitter’da sohbet odasında bir araya geldi.

Güvenlik korucuların maaş ve özlük hakların iyileştirmesi gibi konularının konuşulduğu Twitter sohbet odasında öne çıkan alt konulardan bazıları emekli ikramiyesi alamama, çocuk paralarının kesilmesi ve eşit hak kapsamlı kanun konuları oldu.

 

 

Korucuların Twitter Sohbet Odasından
çıkan genel ifadeler kısaca şu şekilde:

 

- Eskiden korucularımız sadece köylerini korudukları için hayvancılık tarım işleri başta olmak üzere ekstradan işlerde de çalışarak geçimlerini sağlayabiliyorlardı. Şuan bütün il ve ilçelerde korucularımız yer ve zaman gözetmeksizin 7/24 saat esasına göre gece gündüz demeden asker ve polislerimiz ile beraber vatan savunmasını yapmaktadırlar.

 

- Koruculuk yeni haliyle bir meslek durumuna gelmiştir. Aldıkları maaş 2022 Ağustos ayı itibariyle 4800 TL’dir. Bu maaşla çocuklarını okutamamakta, temel ihtiyaçlarını giderememektedirler. Canı kanı pahasına vatanı koruyan güvenlik korucularımız son düzenleme ile birlikte ülkemizde en düşük maaşı alan asgari ücretlerin altında bir maaş almaktadırlar.  Askerlik yasasında yapılan düzenleme ile askerlik süresinin 6 Aya indirilmesi ile Er ve erbaşların tezkeresine bağlı olarak, Er kadrosunda eksilen Jandarma karakollarında Güvenlik Korucularımızın görevleri daha da fazlalaşmıştır.

 

- 7/24 gece gündüz demeden her görevi üstlenen vatan bekçileri, fedakar Güvenlik Korucularımız yıllardır yapılan bu fedakarlıklar Vatana olan sevgisi ve devletimize olan bağlılıklarındandır. Bir müddet daha fazla görev yaparak bu açığı yine fedakar korucularımız kapatıyorlar.

 

- Yoğun görevlerinde, ekstradan yolluk ve görev ücretlerinin daha da artırılması en azında sürekli kendi imkan ve araçları ile göreve gidiş gelişleri olsun tam olarak karşılanabilsin istiyoruz. Buna bağlı olarak güvenlik korucularımızın görevlerini daha da huzurlu ve etkin yapmalarına katkı sağlayacak olan bir statüye de kavuşmalarını bekliyoruz. 

 

- Güvenlik Korucularımızın maaş ve özlük hakları ekonomik krizlere boğdurulmamalıdır. Tüm güvenlik güçlerimiz sıkıntı içinde vatan görevlerini sürdürmektedirler. Acilen ekonomik şartları güncellenmelidir.

 

- Güvenlik korucularımız, "korucular bu görevi para için yapıyor" algısı oluşturmamak için sessiz kalmaktadırlar. Biz güvenlik korucuları ne zaman maddi sorunlarımızı dile getirdiğimiz de bir takım marjinal guruplar ve şer güçleri korucular para için bu görevi yapıyorlar tezini ortaya atmaktadırlar. Ama gerçek şu ki biz hiçbir zaman bu mesleği para için yapmadık. Bu meslek para ile yapılacak bir meslek değildir. 

 

- Aldığımız ücret yaptığımız görevin bir gecelik karşılığı bile değildir. Çünkü askerlerimiz ile polisimizle gece gündüz çok ağır arazi ve iklim şartlarında canımız pahasına görev yapıyoruz. Bu uğurda hemen her gün Şehit veriyoruz. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da vatan, bayrak ve mukaddes değerlerimiz için asla Şehit olmaktan geri durmayacağız. 

 

- Bir diğer önemli sorunumuz ise KHK ile 4/A sigortalısı kapsamına alınan korucularımıza çok büyük haksızlık yapılmıştır. Kanun metninde "Kısa vadeli iş kollarından sayılmazlar " ibaresi ve "İş kanunu kapsamında değillerdir " ibareleri özellikle konularak korucularımız mağdur edilmişlerdir.... Kanunun bu haliyle; 

 

1. Her sigortalı gibi emekli olduğumuzda "emekli ikramiyesi" alamıyoruz. 

 

2. Okuyan öğrencilere verilen "çocuk paraları" kesildi.  

 

3. Başka bir işte sigortalı çalışmak imkanımız kalmadı.

 

 4. İki ayrı yerden emekli olma hakkımız elimizden alındı. 

 

5. Görevimiz dışında başımıza gelebilecek kazalarda hiçbir haktan yararlanamıyoruz. 

 

6. Eşit işe eşit hak kapsamlı bir kanun istiyoruz.

 

- Yaklaşık sayımızın 55000'i bulduğu biz güvenlik korucularının maaş sıkıntımızı ve sigortadan kaynaklanan mağduriyetimizi (kısa vadeli iş kollarından sayılmaz, iş kanununa tabii değiller ibareleri kaldırılırsa sorunumuz çözülür) gidereceğinizden eminiz ve inancımız tamdır. Siz devlet büyüklerimizden istirhamımız, güvenlik korucu sistemine yasal düzenlemesi halkın ve camiamızın gündemindeki en önemli konu olduğu bölgemizde YETKİLİLERİNİN, bu konuda, gerçekten hakka uygun davranabilip davranamadığını (ya da davranmak isteyip, istemediğini), devletimiz güvenlik korucularımızın haklarını korumak adına, denetleyecek jandarma genel komutanlığı içişleri bakanlığı güvenlik müsteşarlığı görevlendirmeli. Kanımız odur ki, devletimiz bunu yapabilecek güce ve şefkâte sahiptir!
----------------------------
GÜVENLİK KORUCULARI EMEKLİ VE GÖNÜLLÜ KORUCULAR BİRLİĞİ KONFEDERASYONU VE DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU GÜVENLİK KORUCULARI ŞEHİT GAZİ AİLELERİ FEDERASYONU BAŞKANI:  Ali Haydar YENER
----------------------------
Korucu Kenan
----------------------------

Güvenlik korucuları Güvenlik korucuları hangi statüde Güvenlik korucuları YÖNETMELİĞİ Geçici Köy korucuları YÖNETMELİĞİ Güvenlik korucuları hakları Güvenlik korucuları YÖNETMELİĞİ 2022 Güvenlik korucuları disiplin YÖNETMELİĞİ Güvenlik koruculara yeni yaşa Güvenlik korucusu korucu başvurusu Güvenlik korucuları Kanunu Güvenlik korucular Son dakika Güvenlik korucusu Nasıl Olunur Gönüllü korucu Korucu istifa edebilir mı Güvenlik korucuları YÖNETMELİĞİ Güvenlik Korucuları Facebook Ali haydar yener Twitter GÜVENLİK KORUCULARI Twitter ERHAN Güvenlik korucular Son dakika Güvenlik korucuların maaşı Güvenlik korucular son dakika 2022 Güvenlik korucuları Güvenlik korucu maaşları son Dakika Güvenlik Korucuları Facebook Ali haydar yener Twitter GÜVENLİK KORUCULARI Twitter ERHAN Güvenlik korucular Son dakika Güvenlik korucuların maaşı Güvenlik korucular son dakika 2022 Güvenlik korucuları Güvenlik korucu maaşları son Dakika Güvenlik Korucuları asgari ücrete tabi mı Güvenlik Korucuları Facebook Güvenlik Korucuları son dakika 2022 zam Güvenlik koruculara yeni yaşa Güvenlik korucuları Son Dakika Jandarma korucu maaşları Güvenlik korucuların görev parası ne kadar Koruculara müjde 2022 Güvenlik Korucuları Facebook Güvenlik korucusu Son dakika Güvenlik korucuları GÜVENLİK KORUCULARI Twitter ERHAN Güvenlik korucular son dakika 2022 Güvenlik korucu maaşları son Dakika Ziya Sözen korucu maaşları son Dakika Güvenlik korucu maaşları son dakika 2022

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.