Hipertansiyon Nedir? Belirtileri Nelerdir, Neden Olur?

Hipertansiyon ülkemiz ve dünya genelinde sık karşılaşılan kronik rahatsızlıklar arasında yer alır. Günümüz ile birlikte kronik rahatsızlıkların vaka sayıları giderek artmaktadır. Tansiyon hastalıkları da bunlar arasında yer alır.

Tedavi edilmesi neticesinde birey sağlığına kavuşabilmektedir. Bu hastalık tedavi edilmediği sürece bireyin hayatındaki gidişata olumsuz etkiler bırakmaktadır. Oldukça ciddi bir rahatsızlık olarak günümüzde süregelmektedir.

Hipertansiyon Nedir?

Yüksek tansiyon nedir sorusuna yanıt aramadan önce tansiyonun ne olduğuna bakmak gerekir. Kan kalbin pompalanması sonucu damarlar yoluyla vücuda dağılır. Damardan geçiş sırasında basınç oluşturur. Bu basınç iki türlü olmaktadır. İlki kalbin kasılması sonucu oluşan kasılmaya yüksek tansiyon, kalbin gevşemesiyle oluşana küçük tansiyon denilmektedir. Her iki basınç türü sonucu oluşan tansiyonların belirlenmiş standart değerleri bulunmaktadır.

       

Büyük tansiyon diğer adıyla tıp literatüründe ‘sistolik’ bilinir. Sağlıklı bir bireyin büyük tansiyonu en fazla 120 mmHg olarak belirtilir. Küçük tansiyon ise tıp dünyasında ‘diastolik’ olarak belirtilir. Ve bu değerin sağlıklı bir bireyde en fazla 80mmHg olması beklenir. Belirtilen değerlerin üstünde bir basınç kişilerin rahatsızlığını ifade etmektedir. Yüksek tansiyon hastalarında iki değerin normalin üstünde seyir edildiği görülür.

 1. Esansiyel Primer Hipertansiyon Nedir?

Tansiyon rahatsızlıkları literatürde birkaç çeşide ayrılmaktadır ‘esansiyanel primer’ da bunlardan birisidir. Kişinin tansiyon hastası olmasında birden fazla etken bulunmaktadır. Bu türünde uzman hastadan çeşitli tahliller talep ederek anamnez alır. Ancak hastalığın altında yatan sebep tam olarak tespit edilemez. Kişi karşılaşılan durumda bu tansiyon türünde yer almaktadır.

 1. Malign Hipertansiyon Nedir?

                  Kronik bir rahatsızlık olan tansiyon hastalığı kişilerin hayatını oldukça etkilemektedir. Bu tansiyon türü acil olarak müdahale gerektiren türdür. Kişinin diğer organlarına da etki etmektedir. Organların zarar görmesine sebep olmaktadır. Hastanın hayati tehlikede olmasına sebebiyet vermektedir. Bireyde gözlerinde kanama, kalp atışlarında hızlanma, böbrek yetmezliği ve kalıcı organ hasarı ile belirti göstermektedir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Kişinin sürekli olarak tansiyonunun yüksek olması hipertansiyon belirtileri göstermesine sebep olmaktadır. Genel olarak vücutta görülen bu durum hasarlara yol açabilmektedir. Belirtileri arasında

Gece uykudan sürekli uyanıp idrar yapma isteği,

 • Görüşte bozukluk; nesneleri tam görememe ya da çift görmek,
 • Nefes almada zorluk,
 • Sürekli yorgunluk ve enerji yoksunluğu hissetmek,
 • Kulakta çınlama,
 • Burundan kan gelmesi,
 • Baş ağrısı ya da dönmesi bulunmaktadır.

              Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Gelen şikayetler arasında genel olarak bu konulara değinildiği görülmüştür. Aynı zamanda her bireyin tansiyonunda gün içinde değişmeler olabilmektedir. Ancak ilerleyen yaş ve tetikleyen faktörler neticesinde sürekli oluşan durumlar mevcuttur. Belirtiler genel olarak sürekli tansiyon problemi çeken bireylerde açığa çıkmaktadır. Uzman doktor kontrolünde gerekli tedaviye başlanmasını gerektirir.

Ani Tansiyon Yükselmesi Belirtileri

Kişinin beklenmedik bir anda tansiyonu yükselebilmektedir. Bu durumda hipertansiyon belirtileri şöyle olmaktadır:

 • Kalp atışlarında artış,
 • Baş dönmesi,
 • Dengede kayıp hatta düşme tehlikeleri,
 • El ve ayaklarda çarpıntılar neticesinde hafif titremeler görülmektedir.

Kişi karşılaştığı bu durum neticesinde öncelikle sakin olmalıdır. Varsa tansiyon ilacını almalı, bir duşa girmelidir. Ortam kontrol altına alındıktan sonra bir uzman doktora gözükmesi önerilir.

Hipertansiyon Nedir Neden Olur?

Her hastalığın temelinde yatan bir tetikleyici unsuru bulunmaktadır. Yüksek tansiyon hastalığında da kişilerin sahip olduğu hayat düzeni, yemek tarzı gibi birçok farklı nokta etkileyici olmaktadır. Kişiler bununla birlikte kronik rahatsızlık olması neticesinde kalıtımsal olarak geçişte mümkün olmaktadır. Ailesi içerisinde bu tip bir tanı almış kişilerin daha dikkatli olması önerilmektedir. Çevresel faktörlerin kontrol altına alınması ile hastalığa yakalanmama durumu oluşturulabilmektedir.

Hipertansiyon nedenleri uzmanlar tarafından genel olarak bazı durumlar neticesinde olmaktadır. İncelendiğinde:

 • Tuzlu yemek alışkanlığı,
 • Kafa bölgesinde mevcut basıncın yüksek olması,
 • Crohn ve Cushing gibi hormonal hastalıklar,
 • Böbrek rahatsızlıkları,
 • Şeker hastalığı,
 • Kolesterolün yüksek olması,
 • Fazla kilo tetikleyici unsur olarak yansıtılır.

Mevcut hastalık hikayesinin tansiyon oluşmasında etkisi bu sayede gözler önüne serilmektedir. Ancak kişilerin hayat alışkanlıklarında değişiklikler yapması hastalığı kontrol altına almada etkili olmaktadır.

Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kronik rahatsızlık olan bu hastalığın ömür boyunca doktor gözetimi altında tutulması gerekmektedir. Düzenli olarak kişiler kontrollere giderek hastalık durumu hakkında bilgi almalıdır. Uzmanların kişilere bu hastalık adına ilk tavsiyeleri yaşamlarında değişiklik yapmasından geçmektedir. Tuzu azaltmak, alkol ve sigarayı bırakmak, kiloluysa zayıflama konusunda tavsiyeler bulunur. Kişinin aynı zamanda hafif düzeyde egzersizler yapması ve hareketlilik kazanması önemli olmaktadır.

Tansiyon hastalığının tedavisi sırasında hipertansiyon ilaçları da bulunur. Genel olarak hayatında değişiklik yapamayan ya da yapsa da fayda sağlamayan bireylere reçetelenmektedir. Bu ilaçlar doktorun kontrolünde kullanması gerekilir. Genellikle bir sorun çıkmadığı müddetçe ömür boyu kullanılması uygun bulunmaktadır. Hastalık dünya genelinde ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı kişilerin küçümsememesi ve uzmanlara sık sık kontrole gitmesi oldukça önemlidir.

 

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.