Dünyadan Haberler Haber Girişi : 31 Ocak 2023 15:00

Hırvatistan'ın Göçmen Politikası Suçlu Bulundu

Hırvatistan'daki Barış Çalışmaları Merkezi, göçmenlere yönelik eylemleri nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince suçlu bulunan Hırvatistan'ın sessiz kalmasına tepki gösterdi.

Hırvatistan'daki Barış Çalışmaları Merkezi (CMS), başkent Belgrad'da düzenlediği "Sorumlulardan 2 haftalık sessizlik" konulu basın toplantısında, 17 Ocak'ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince (AİHM) tarafından açıklanan karar doğrultusunda insan haklarına aykırı davrandığı gerekçesiyle suçlu bulunan Hırvatistan'da konuya ilişkin hiçbir açıklama yapılmamasına dikkat çekti.

 

CMS yetkililerinden Antonia Pindulic, 2015'te polis gözetimindeki üç göçmenin çıkan yangında hayatını kaybettiği ve birinin ağır yaralandığını anımsatarak bu olaya ilişkin AİHM'in, Hırvatistan'ın insan haklarına aykırı davrandığına hükmettiğini söyledi.

 

AİHM'in, Hırvatistan'ın yaşam hakkı ihlali nedeniyle suçlu olduğuna kanaat getirdiğini belirten Pindulic, "İki yıldır CMS olarak bu konuda uyarılarda bulunuyoruz. Göçmen ve sığınmacılara yönelik suçlardaki soruşturmalar etkisiz kalıyor." dedi.

 

Pindulic, Başbakan Andrej Plenkovic ve İçişleri Bakanı Davor Bozinovic'in kararın açıklanmasının üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen herhangi bir açıklama yapmadıklarına işaret ederek "Eğer Hırvat hükümeti gerektiği gibi güvenliği sağlasaydı hala hayatta olacak üç kişiden bahsediyoruz. Hükümet, AİHM kararına rağmen, konuya ilişkin bir sorun olduğunu kabul etmiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.