Dünyadan Haberler Haber Girişi : 27 Ocak 2023 12:00

IMF'den Ukrayna'ya 16 Milyar Dolarlık Yardım

IMF, Rusya ile savaş halindeki Ukrayna'nın ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak için 16 milyar dolarlık yardım paketini değerlendirdiği belirtildi.

Uluslararası Para Fonunun'nun (IMF), Ukrayna'nın ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak ve daha fazla uluslararası finansman için bir katalizör sağlamak amacıyla ülkeye yönelik 16 milyar dolar değerinde çok yıllı bir yardım paketini değerlendiriyor.

 

Programın uygulanıp uygulanmamasının bir dizi koşula bağlı olduğu belirtilirken, planın fonun savaştan zarar görmüş ülkeye borç verebilmesi için IMF'nin borç verme kurallarında da değişiklik yapılmasını gerektireceği ve Kiev hükümetinin geçen yıl onaylanan dört aylık gayri nakdi IMF programını başarıyla tamamlamasının yanı sıra bir dizi politikayı taahhüt etmesinin gerekeceği kaydedildi.

 

Onaylanması halinde paketin 3-4 yıllık süreyi kapsayacağı ve 5-7 milyar dolarlık kısmının ödemesinin ilk yılda yapılması bekleniyor

 

Plan üzerinde mart ayı sonuna kadar anlaşmaya varılabileceği belirtilirken, ilk ödemenin nisanda yapılabileceği aktarıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.