Güncel Haber Girişi : 22 Eylül 2022 12:00

Instagram'a Müstehcen Fotoğraf Filtresi Geliyor

Sosyal medya platformu Instagram, insanların müstehcen fotoğraflardan ve istenmeyen mesajlardan korunmalarına yardımcı olmak için müstehcen fotoğraf filtresi üzerinde çalıştığını duyurdu.

Meta, hala geliştirmenin ilk aşamalarında olan isteğe bağlı kullanıcı kontrollerinin, insanların çıplak fotoğraflardan ve diğer istenmeyen mesajlardan korunmalarına yardımcı olacağını söylüyor.

 

Teknoloji devi, bu kontrolleri , kullanıcıların rahatsız edici içerik içeren doğrudan mesaj isteklerini otomatik olarak filtrelemesine olanak tanıyan "Gizli Sözler" özelliğine benzetti.

 

Henüz geliştirme aşamasında olan özellik, müstehcen bir fotoğrafın başka bir kullanıcıya gönderilmesi durumunda, görüntüyü bulanıklaştırarak sansürleyecek. Sadece kullanıcı isterse görsel sansürsüz olarak gösterilecek.

 

Meta, teste yaklaştıkça önümüzdeki birkaç hafta içinde yeni özellik hakkında daha fazla ayrıntı paylaşacağını söylüyor.

 

Durham Hukuk Fakültesi’nden görüntü temelli cinsel istismar uzmanı Profesör Clare McGlynn HuffPost’a “Bazıları öne çıkıp müstehcen fotoğrafların zararsız olduğunu söyleyecek. Yüz yüze olmadığı gerçeğini herkes tartışıyor ama cinsel suçları bu şekilde kategorize edemezsiniz. Cinsel suçların psikolojik zararları çok önemlidir ve farklı suç biçimleri farklı insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olabilir” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.