Güncel Düzenleme Tarihi : 14 Nisan 2021 15:00 Haber Girişi : 14 Nisan 2021 11:41

İnstagram Spam Cezası Nedir? İnstagram Spam Altında Olduğunu Nasıl Anlarsın?

İnstagram spam cezası nedir? Ne gibi durumlarda spam uygulanır? Spam uygulandığında ne yapılması gerekir? Tüm bu soruların cevabını sizler için hazırladık.

Bilindiği gibi İnstagram, platformu kötüye kullanan hesaplar için bazı kısıtlamalar getirmektedir. Bu kısıtlamalar sayesinde güvenilir hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Kullanıcıları yanlış yönlendirebilecek ve kullanıcılarda olumsuz deneyim oluşmasına neden olacak hesaplar için İnstagram spam cezası uygulamaktadır.

İnstagram Spam Cezası

İnstagram, günümüzde dünya genelinde oldukça fazla kullanıcıya sahiptir. Her geçen gün daha fazla popüler olmaya başlayan uygulama, internet topluluklarına güvenli hizmet sunabilmek için bazı şartlar öne sürmektedir. İnstagram spam cezası da bu şartların ihlali söz konusu olduğunda, kullanıcı haklarını gözetmek amacıyla uygulanan bir kısıtlama durumudur.

 • Kısa bir zamanda çok fazla gönderi beğenildiğinde
 • Kısa bir zamanda çok fazla kişiye takip isteği gönderildiğinde
 •  +18 öğeler barındıran gönderiler paylaşıldığında
 • Gönderilerin şikayet alması durumunda, İnstagram spam cezası uygulamaktadır.

 

İnstagram Emoji Spam Mı Sayılıyor?

İnstagram Keşfet kısmında öne çıkmak isteyen İnstagram hesapları, kullanıcıların yaptığı yorumlar sayesinde bunu başarabiliyor. Daha geniş kitlelere ulaşmak ve sayfalarını büyütmek isteyen İnstagram hesapları da takipçilerinden emoji yorumu aldıkça buna ulaşabiliyorlar.

Ancak son zamanlarda bu tarz davranışların önünü kesmek isteyen İnstagram, bazı emojileri, İnstagram spam cezası olarak saymaya başlamıştır. Bu gibi durumlarda emojinin yanına en az 4 kelimelik orijinal yorumlar yapılması halinde spam olarak sayılmamaktadır.

 

İnstagram Spam Nasıl Atılır?

İnstagram, kullanım koşullarında olumsuz kullanıcı deneyimi yaşatmamak adına İnstagram spam cezası uygulamaktadır. İnstagram’da olumsuz örnek oluşturabilecek gönderiler gördüğünüzde ya da sürekli olarak takip isteği ve mesaj atarak rahatsız eden bir kullanıcıyla karşı karşıya kaldığınızda, o kişinin hesabına spam atabilirsiniz.

Spam atma işlemi oldukça basittir. Spam atma işlemi için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 1. Spam atılmak istenen hesabın profil sayfasına gidin.
 2. Sağ üst bölümde yer alan noktalara tıklayın.
 3. Şikayet butonuna tıklayın.

Bu şekilde şikayet edilen sayfaya spam atılmış olacaktır.

 

İnstagram Spam Atanları Görme

İnstagram spam cezası, cezanın uygulandığı hesabın kapatılmasını sağlayabilmektedir. Ancak bunun için her zaman bir kişinin spam atması yeterli olmayacaktır. Bu gibi durumlarda spam atılan hesap, İnstagram kullanıcı gizililiği nedeniyle, spam atan hesabı göremez.

 

Kimin Spam Attığını Nasıl Anlarız?

 

İnstagram topluluk kurallarına aykırı davranışlarda bulunan hesap ilk olarak kısıtlanır daha sonra kapatılabilir. Ancak bu gibi durumlarda İnstagram spam cezası uygulanmış hesabın, hangi kullanıcıların spam attığını görebilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

 

İnstagram Spam Kaldırma 2020

 

https://www.youtube.com/watch?v=7IrvJ0SnJm8

 

İnstagram spam cezası uygulanmış hesap, birtakım kısıtlamalara maruz kalmaktadır. Bu kısıtlamaların ortadan kaldırılması, hesabın tekrar düzgün bir şekilde kullanılabilmesi için spam kaldırma yöntemleri bulunmaktadır.

Spam Silme Postu Nedir?

Spam cezasına maruz kalmış hesaplara “Geçici olarak engellendin” şeklinde bir bildirim gelmektedir. Bu gibi durumda hesap, spam silme postu olarak bir gönderi paylaşabilir. Bu gönderinin amacı ise hesabın takipçilerinden postun altına yorum yapmalarını istemesidir. Yeterli yorum yapıldığında İnstagram spam cezası 1 gün donra kaldırılmaktadır. 

Hesabınızda bulunan gönderilerin altına yapılacak yorumların fazlalığı hesabınızın spamdan kurtulmasını saplayacaktır. Bu gibi durumlarda takipçilerinizden gönderilerinizin altına yorum yapmasını isteyebilir ve hesabınızı spam cezasından kurtarabilirsiniz.

 

İnstagram Yorum Spam Siler Mi?

Hesabınıza spam cezası geldiğini anlamanın bazı yolları vardır. Bunlar:

 • Hesabınızda bulunan gönderilerin keşfet sayfasına düşmemesi
 • Gönderilerinizin beğenilerinin ve izlenme sayılarının düşmesi
 • Takipçilerinizin azalması (genellikle bot hesaplar)
 • İnstagram tarafından mail ve bildirim gelmesi
 • Arama motoruna kullanıcı adınız yazıldığında bulunamaması

Bu gibi durumlarla karşılaşmanız halinde, gönderilerinize fazlaca yorum yapılması spam cezasını ortadan kaldırır. Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise yapılacak yorumlara yalnızca emoji atılmaması ve yanında mutlaka yazının da olması gerektiğidir.

İnstagram Spam Süresi Ne Kadar?

İnstagram spam cezası uygulandığında, İnstagram topluluk kurallarına uymaya özen gösterilmelidir. Unutulmaması gereken bir diğer husus da spam cezasından sonra herhangi bir gönderiye beğeni yapılmaması gerektiğidir. Bu gibi durumlar dikkate alınmazsa İnstagram spam süresi, kullanıcının hareketleri göz önünde bulundurularak değişebilmektedir.

 

İnstagram Spam Cezası Ne Zaman Kalkar?

 

İnstagram spam cezası, topluluk kurallarını ihmal etmeyen ve spam cezasından sonra herhangi bir istenmeyen davranışta bulunmayan hesaplar için 1 hafta gibi kısa bir süre sonra ortadan kalkmaktadır.