Dünyadan Haberler Haber Girişi : 11 Mayıs 2022 16:00

İsveç ve İngiltere Güvenlik Anlaşması İmzaladı

İngiltere ve İsveç, güvenliklerini güçlendirmek ve yenilenen tehditler karşısında Kuzey Avrupa'nın savunmasını sağlamlaştırmak amacıyla ortak güvenlik deklarasyonu imzaladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İsveç'in başkenti Stockholm'de, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson'la görüştü.

 

Johnson ve Magdalena, ikili görüşmelerinin ardından savunma ve güvenlik iş birliği, istihbarat paylaşımı ve ortak askeri tatbikatların da desteklenmesini içeren ortak güvenlik deklarasyonuna imza attı.

 

Anlaşmanın ardından iki lider, ortak basın toplantısı düzenledi. Johnson, burada yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, 21. yüzyıl tiranının (Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in) boş kibrine karşı ortak savunmayı güçlendirmenin yollarını tartışmaya zorlanmasının üzücü bir ironi olduğunu" söyledi.

 

Rusya'nın İsveç'e saldırması durumunda İngiltere'nin tam olarak ne yapacağının sorulması üzerine, Johnson, iki liberal demokrasiden birine saldırı olması durumunda İngiltere ve İsveç'in birbirine yardım edeceğini vurguladı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.