Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 17 Ocak 2023 19:00

James Webb Teleskobu Gezegen Keşfetti

Yaklaşık bir yıl önce uzaya gönderilen James Webb teleskobu birçok yeni keşfe imza attı ve şimdi başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Dünyanın en büyük teleskopu bir gezegen keşfetti ve bu gezegen dünyaya çok benzer gibi görünüyor. Bilim insanları, bu yeni gezegenle ilgili daha çok şey bulmak için gelecekte yeni gözlemler yapmayı planlıyor.

 

Kayalıklı gezegene LHS 475 b ismi verildi ve 41 ışık yılı uzaklıktaki Octans takım yıldızında bulunuyor. NASA'nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) gözlemleri, gezegenin orada olduğunu işaret etmişti. Ancak şimdi JWST'deki Yakın Kızılötesi Spektrograf (NIRSpec) tarafından sunulan yüksek çözünürlüklü görüntüler bunu doğruladı.

 

Boyut benzerliğine rağmen, gezegenin kendi gezegenimizden çok daha sıcak olduğu düşünülüyor ve bir kırmızı cüce yıldızın etrafında bir yörüngeyi sadece iki günde tamamlayacak kadar yakın dönüyor.
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.