Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 20 Eylül 2022 18:00

James Webb Uzay Teleskopu Hakkında Flaş İddia

Uzmanlara göre yabancı dünyaları incelemek söz konusu olduğunda, James Webb Uzay Teleskobu verileri büyük ölçüde yanlış olabilir.

James Webb uzay görevine başlamasından kısa süre sonra, eşsiz keşfilerde bulundu ve göz alıcı görseller paylaştı.

 

Ancak bilim insanlarının teleskop bir gözlem yaptıktan sonra bulguları yorumlamak için kullandıkları modelleri inceleyen araştırmacıların kötü bir haberi var.

 

Webb'den gelen veriler yanlış yorumlanmış olabilir. Nature Astronomy'de yayınlanan yeni bir makalenin ortak yazarı olan MIT lisansüstü öğrencisi Prajwal Niraula'ya göre, bilim insanlarının ışığın bir atmosferden nasıl geçtiğini anlamak için kullandıkları modeller yeterince doğru değil.

 

Webb, spektroskopi aletini kullanarak bir gezegenin atmosferinden geçen ışığın dalga boylarını ölçerek dış gezegenleri  (Güneşimiz dışındaki yıldızların etrafındaki gezegenleri) inceliyor.

 

Bu da modellerin hatalı sonuç vermesine yol açabilme riski taşıyor.

 

Niraula bir basın açıklamasında , "Şu anda, spektral bilgilerin şifresini çözmek için kullandığımız model, James Webb teleskopundan elde ettiğimiz verilerin kesinliği ve kalitesi ile aynı seviyede değil. Oyunumuzu geliştirmemiz ve opaklık sorununu birlikte çözmemiz gerekiyor." dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.