Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 08 Haziran 2022 14:00

Japon Mühendisler Veri Hızında Rekor Kırdı

Japonya'daki araştırmacılar veri aktarımında dünya rekoru kırdı. 5G internetten 100 bin kat daha yüksek hıza ulaştı.

Bilim insanları sanal dünyada bir rekora daha imza attı. Standart bilgisayar donanımı kullanılarak 5G'den 100 bin kat daha yüksek hıza ulaşıldı. Çalışma, Japonya merkezli Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü'nde yapıldı.Araştırmacılar veri transferinde geleneksel kablo altyapısıyla uyumlu optik fiberler kullandı. Saniyede 1,02 petabaytlık ilk veri iletimini gerçekleştirdi. Bu hız, yaklaşık 125 bin gigabayta eşdeğer.

 

Yapılan açıklamada, sistemin mevcut kablolama teknolojileriyle uyumlu olduğu belirtildi.Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü, 2020'nin Aralık ayında da benzer bir çalışmaya imza atmıştı. Ancak o dönemde kullanılan malzemelerin "standart-dışı" olması, teknolojinin büyük ölçekte kurulabilmesine imkan sağlamamıştı.Uzmanlar, geliştirilen yeni sistemin iletişim teknolojisi açısından yakın gelecekte benimsenebileceği kanaatinde.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.