Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 13 Eylül 2021 16:15

Kanser Hastalığında Çığır Açan Buluş Geliştirildi

İngiltere’de Galleri adı verilen test sayesinde semptomlar ortaya çıkmadan önce 50 kanser türünü teşhis edebilen bir kan testinin denemeleri başarılı oldu. Bu test, rutin olarak taranmayan kanserleri saptayabiliyor ve hastalığın vücudun neresinden geldiğini yüksek derecede doğrulukla belirleyebiliyor.

 

Galleri adı verilen ve 50 kanser türünü semptomlar başlamadan önce saptayabilen bir kan testinin geniş kapsamlı denemelerine İngiltere’de başlandı. Kanseri erken teşhis etmek hayati önem taşıyor ve test, her yıl dünyada milyonlarca hayat kurtarma potansiyeline sahip.

 

Bununla birlikte test, kanserli tümörün varlığını gösteren anormal kimyasal değişiklikleri tespit etmek için hücreler tarafından kana salınan DNA'yı tarayarak çalışıyor. Çünkü, bazı kanser tümörlerinin, bir kişinin semptomlar yaşamaya başlamasından çok önce DNA'yı kana döktüğü biliniyor.

 

Bilim insanları, her ne kadar Galleri testinin ilk denemelerde başarılı sonuçlar göstermesine rağmen tüm kanser türlerini tespit etmediğini belirtti. Meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri gibi tarama programlarının yerini alamayacağını belirtti. 

 

Diğer taraftan, Galleri testi ABD'de şu anda uygulanıyor ve yaşı 50'lerin üzerindekiler de dahil olmak üzere, kanser riski daha yüksek olan kişiler için tavsiye ediliyor.

 

İngiltere’deki geniş kapsamlı çalışma kapsamında, bugünden iibaren parklarda ve diğer çeşitli halka açık alanlarda bulunan mobil test kliniklerinde kan örnekleri alınacak. İngiltere Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü (NHS), testin  ne kadar iyi çalıştığını görmek için İngiltere'nin sekiz bölgesinde 140 bin gönüllü toplamayı hedefliyor. 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.