Dünyadan Haberler Haber Girişi : 04 Haziran 2021 09:45

Kara Mantar Hastalığı Yayılıyor! Bu Sefer de Irak’ta Görüldü

Hindistan'da 200'den fazla kişinin ölümüne yol açan siyah mantar enfeksiyonu, Mısır'dan sonra Irak'ta da görüldü. Irak’ın Zikar vilayetinde ölen bir kişide siyah mantar enfeksiyonu tespit edildi.

 

Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinin merkezi Nasiriye’de, ölen bir kişide siyah mantar enfeksiyonu (mukormikoz) tespit edildi.

 

Ülkedeki ilk vakada ölüm nedeni rapora da siyah mantar enfeksiyonu olarak yazıldı. Sağlık uzmanları, mantarın bağışıklık sistemi zayıf olanlara saldırdığını ifade ederek, hastalığın koronavirüs ile bağlantılı olduğu konusunda da uyarıda bulunuluyor.

 

Hindistan'da yaklaşık 10 bin kişinin enfekte olduğu siyah mantar hastalığı 200'den fazla kişinin ölümüne neden oldu. Hindistan'ın Kerala eyaletinde koronavirüs geçiren kişilerde sıklıkla görülmeye başlayan mukormikoz vakalarının, solunum desteği için kullanılan oksijendeki kirlilikten kaynaklanıp kaynaklanmadığıyla ilgili inceleme başlatılmıştı.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.