Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 28 Nisan 2021 14:04

Kirli Havayı Temizleyen Çevreci Araç Geliştirildi

Çinli otomobil üreticisi IM Motors için, etrafındaki kirli havayı temizleyebilen çevreci bir otomobil konsepti geliştirildi. Airo adı verilen sürücüsüz otomobilin 2023 yılında üretilmeye başlanacağj açıklandı. 

 

İngiltere’de faaliyet gösteren Heatherwick Studio, Çinli otomobil üreticisi IM Motors için yeni bir sürücüsüz otomobil konsepti tasarladı. “Airo” adı verilen aracın yolculuk esnasında diğer araçların bıraktığı kirliliği temizleyeceği ve ardından temiz hava bırakacağı açıklandı.

 

Çevreci otomobilin üretimine 2023 yılında başlanabileceği belirtilirken, aracın tasarımda yer alan çift kişilik bir yatağa dönüşebilen yemek masası dikkat çekiyor. Heatherwick Studio tarafından yapılan açıklamada bu şekilde yolcuların uzun yolculuklarda uykularına kesintisiz olarak devam edebilecekleri, büyük masa ve oyun oynanabilen entegre ekranlar aracılığıyla sevdikleriyle hoş bir şekilde vakit geçirebilecekleri aktarıldı. 

 

Bununla birlikte sürücüsüz otomobil elektrik enerjisi ile çalışacak ve karbon emisyonu üretmeyecek. Heatherwick, ayrıca aracın havadaki kirlilik partiküllerini temizleyebilen alt şasiye takılı son teknoloji bir HEPA filtreleme sistemi ile donatılacağını duyurdu.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.