Ekonomi Haber Girişi : 15 Eylül 2022 16:00

Küresel Bazda Petrol Arzı Arttı

Uluslararası Enerji Ajansı, küresel petrol üretiminin ağustosta bir önceki aya göre günlük yaklaşık 790 bin varil artarak 101 milyon 300 bin varile ulaştığını açıkladı.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) ağustos ayına ilişkin "Petrol Piyasası Raporu"nda, üst üste üç ay artan üretimin gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar talebi geride bırakacağı tahmin edildi.

 

Raporda, geçen ay Libya'nın petrol üretimindeki güçlü toparlanmanın ve Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki kısmi artışların, Nijerya, Kazakistan ve Rusya'da görülen üretim kayıplarını dengelediği belirtildi.

 

Buna göre, OPEC'in ham petrol üretimi ağustosta bir önceki aya göre günlük yaklaşık 680 bin varil artarak 29 milyon 720 varile yükseldi.

 

Bu dönemde ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 5 milyon 370 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylece OPEC'in toplam petrol üretimi geçen ay günlük 35 milyon 90 bin varil olarak gerçekleşti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.