Gündem Haber Girişi : 24 Ekim 2022 16:08

Mahkumların Genel Af Beklentisi Tavan Yaptı

BİNLERCE MAHKUMUN SON GÜNLERDE GENEL AF BEKLENTİSİ ADETA TAVAN YAPTI.

 

1 )  SAYILI AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN'DAN DOĞAN MAĞDURİYETLER:

Kadının beyanı esastır diye delilsiz, sadece kadının iftirası ile tutuklamalar ve halk ihlalleri. Erken yaşta bu kanun kapsamında olup3 çocuk veya daha fazla çocuk yapmış olmalarına rağmen adamın tutuklanması ve kadınların mağduriyetleri.

 

2 ) TEKERRÜR:

Mükerrer cezalar ile infaz sisteminden doğan mağduriyetlerden 110.000 ‘ den fazla tutuklu ve hükümlü.  Geçmişte işlemiş olduğu suçu yatıp çıkmasına rağmen katalog suç kapsamının geniş olması yüzünden alkollü araç kullanmış olsa dahi cezanın tamamı 4/4 oranında yatarlığı açık cezaevi hakkı bile vermeden cezanın infazını çekiyor. Bu ülkede terör suçları bile 3 / 4 ünü yatıyor.

 

3) FETÖ’DEN DOĞAN ADLİ MAĞDURİYETLER:

5.000 hakim ve savcının adliyeden ihraç olmasına rağmen vermiş oldukları kararlar  hala geçerli olup, yeniden yargılama yolları yargıda enkaz çıkartacağı ve yargılamaların uzun zaman alacağından dolayı kapalıdır.

 

4) AYM BAŞKANI ZÜHTÜ ARSLAN’IN BEYANI:

400 bin dosyada %77 oranında adil yargılama hak ihlali tespiti yapılmış 110 bin dosya hala anayasa mahkemesinde incelenmesi yapılmaktadır.

 

5) UYUŞTURUCU SUÇLARI İLE İLGİLİ MAĞDURİYETLER:

0,5 gram uyuşturucudan baron ( yani üretici ve ticaretini yapan kişi ) gibi cezalar alıyor. Cezaevlerinde yatan 1 tane bile baron bulunmamaktadır. Tedavi edilmek yerine bu insanlar cezaevlerinde gençliklerini kaybediyor.

 

6) KAMU DAVALARI MAĞDURİYETLERİ:

İnsanlar karşılıklı olarak davadan vaz geçmelerine rağmen kamu cezaları ile cazalandırılmaları.

 

7) CEZAEVLERİNDE MAĞDURİYETLER:

İnsanlar kantin fiyatları fahişliğinden şikayetçiler Mahkumlardan elektrik parası toplanıyor. İçeridekilerinin çoğunun erkek olması sebebiyle kadınlar çocuk mu baksın? Mahkumamı para yetiştirsin? Ev mi geçindirsin? Şimdi insanlar 2/3, 3/4, 4/4 oranında ceza yatıyor ve üstüne infaz bağlanıyor. Şu anda 275.000 olan cezaevi kapasitesi 330.000 kişi ile aşılmış durumda. İnsanlar tuvalet önlerinde sırayla yatıyor.  120.000 kişi covid 19 nedeni ile açık cezaevlerinden izne gönderildi. Bu izinden şuana kadar 640.000 kişi yararlandı. 750.000 kişi firarda.  1.500.000 dosya yargıtayda var. 2.500.000 dosya belge istinaf mahkemelerinde mevcut.  26.000.000 sabıkalı insan var.

 

SONUÇ :

 

1) Anayasada belirtilen 87. Madde TBMM genel ve özel af yetkisi vermiştir. Meclisin 3/5’inin onayı ile af çıkartılabilir. Bu af sivili de temizler.

2) Genel affın kapsamında terör ve orman kanununa muhalih suçları kapsayamaz.

3) Genel af ile birlikte içeriden çıkanların adaptasyonu, entegrasyonu sağlanmalı ve bunlara iş imkanı sunulmalıdır.

4) 10.000.000 mahkum yakını genel af ile birlikte sicil affı ve mahkumlarının çıktıktan sonra rehabilitasyonunu ve TCK‘da köklü değişikler bekliyoruz.

 

https://twitter.com/DerbiHaberTR

 

Adil Yaşam Dernek Başkanı; Araştırmacı;
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • YİĞİT BAŞARAN 25 Ekim 2022 23:26

    SADECE BUNLAR DEĞİL TCK 81 82 (CİNAYET) BU MADDELERDE KENDİ CANINI AİLESİNİN CANINI SAVUNURKEN VEYA NAMUS DAVASINDAN KADER MAHKUMU OLANLAR VAR İFTİRA KURBANI OLANLAR VAR ASIL KADER MAHKUMLARI BUNLARDIR