Gündem Haber Girişi : 05 Haziran 2021 19:52

Marmara Denizi Acil Eylem Planı Açıklanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada, müsilaj sorunuyla ilgili hazırlanan eylem planını yarın paylaşacaklarını duyurdu.

 

Marmara Denizi'nde uzun süredir etkili olan müsilaj sorunu için çözüm aranıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, canlı yayında müsilaj sorunu ve bugün açılacak millet bahçeleriyle ilgili açıklama yaptı.

 

Vatandaşların 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü kutlayan Bakan Kurum, millet bahçeleriyle ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu hedef doğrultusunda bugüne kadar 324 tane millet bahçemizi projelendirdik, 61 tanesini tamamladık. Kişi başı yeşil alan miktarını artıracak millet bahçeleri yaparak projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu çerçevede bugün inşallah 10 tanesini açmış olacağız” dedi.

 

Bakan Kurum, “Müsilaj oluşumunun en önemli sebebinin kirlilik olduğunu da vurgulayan Bakan Kurum, "Aynı birlik ve beraberliği nasıl depremde, selde, heyelanda gösterdiysek bu konuda da göstereceğimiz, Bakanlık olarak da sürecin takipçisi, destekçisi olacağımız bir projeyi hep birlikte yapacağız. Teknelerimiz şu anda Marmara'da numuneler alıyor. Arkadaşlarımız bölgedeki atık su arıtma tesislerimizden numuneler aldı. Bu çerçevede kirliliğinin sebeplerinin araştırıldığı ve buna ilişkin hem kısa vadede hem de uzun vadede yapılması gereken çok kapsamlı eylem planını inşallah yarın milletimizle paylaşacağız" dedi.

 

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.