Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 04 Ocak 2022 09:59

Mercedes Yeni Elektrikli Aracı Vision EQXX'i Tanıttı

Mercedes, etkileyici bir enerji tüketimi miktarına sahip yeni elektrikli aracı olan Vision EQXX'i dünya kamuoyuna tanıttı.

Bir süredir ipucu görselleriyle karşımıza çıkan Mercedes-Benz Vision EQXX konsepti bugün resmi olarak tanıtıldı. Tek şarjla 1000 kilometre sürüş menzili sunan Vision EQXX, Alman üreticinin şimdiye kadarki en verimli aracı olarak anılıyor.

 

Mercedes, bu etkileyici menzil değerini elde etmek için araca devasa bir batarya paketi yerleştirmemiş. Çünkü Alman üreticiye göre daha fazla pil hücresi ile herkes menzili artırabilir. Ancak daha büyük batarya daha fazla ağırlık demek. Bu ağırlığı hareket ettirmek de bataryaya fazladan yük bindirdiği gibi aracın frenlemesini ve yol tutuşunu da etkiler.

 

Şirket, bu menzili yukarıda sözünü ettiğimiz hareket yerine 10 kWsa/100km'nin altında olduğu belirtilen enerji tüketimiyle başarmış. Bunun için de akıllı teknolojilere, aracın ağırlığını azaltmaya ve aerodinamik yapısını geliştirmeye odaklanmış.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.