Gündem Haber Girişi : 28 Nisan 2021 12:00

Meteoroloji Uyardı! Aşırı Sıcaklar Geliyor

Türkiye bugünden itibaren Cezayir sıcakları ve çöl tozunun etkisine girecek. Hava sıcaklığı yaklaşık 10 derece artacak. Sıcaklık artışı ile beraber toz taşınımı da bekleniyor.

 

Türkiye bugünden itibaren sıcak hava dalgasının etkisine giriyor. Hava sıcaklıkları, mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Hava tahmin uzmanları, Hafta başına kadar sıcaklıklarda kademeli olarak artış gerçekleşeceğini ve ülkenin batı ve iç kesimlerinde sıcaklıkların hafta sonuna kadar mevsim normallerinin 8 ila 10 derece üzerinde seyretmesinin beklendiğini açıkladı.

 

Kuzey Afrika ve Cezayir üzerinden esen rüzgarlar, sıcaklığı artırmakla kalmayacak, çöl tozunu da taşıyacak. Rüzgarlarla birlikte gelecek olan toz taşınımının da yarın akşam saatlerinde Marmara ile Kuzey Ege'de hafif şekilde gerçekleşmesinin beklendiği vurgulandı.

 

Uzmanlar, içinde birçok elementi barındıran çöl tozu, akciğer rahatsızlığı ve astım sorunu yaşayanlar için riskli durumlar yaratabileceğini ifade etti.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.