Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 23 Haziran 2022 12:00

NASA Ay'a Nükleer Reaktör Kurmayı Planlıyor

ABD uzay ajansı yaptığı açıklamada, NASA'nın ay ve gezegen seferleri için nükleer güç reaktörlerine sahip olmak istediğini söyledi ve Enerji Bakanlığı ile ortak konsept tasarımları geliştirmek için üç sözleşme duyurdu.

NASA, 10 yılın sonunda fırlatılmaya hazır “fisyon yüzey güç sistemi” için bir tasarıma sahip olmayı umuyor.

 

Sözleşmeler, ABD'nin Ay'a geri dönme girişimi olan Artemis programının bir parçası .

 

ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı Idaho Ulusal Laboratuvarı'nın direktörü John Wagner, projeyi “ABD'nin Ay'da nükleer enerji kurmasına yönelik oldukça ulaşılabilir bir ilk adım” olarak nitelendirdi.

 

12 aylık üç sözleşmenin her biri 5 milyon dolar değerinde ve Ay'ın acımasız ortamında 40 kilovatlık bir fisyon güç sistemi için ilk tasarım konseptlerini finanse edecek.

 

NASA , Ay yüzeyinde başarılı bir şekilde yerleştirilebilirse, reaktörlerin nihai Mars görevi için kullanılabileceğini söyledi.

 

Lockheed Margin ve Westinghouse'a ek olarak, üçüncü yüklenici IX adlı Teksas merkezli bir ekip olacak. IX, Uzay aracı tasarımcısı Intuitive Machines ve deneysel bir çakıl yataklı reaktör geliştiricileri olan X-Energy arasındaki ortak girişim.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.