Bilim ve Teknoloji Haber Girişi : 03 Eylül 2021 14:02

NASA’dan Uçak Taksi Hamlesi! Deneme Uçuşları Başladı

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Joby Aviation adlı şirketle işbirliği yaparak uçan taksi deneme uçuşlarına başladı. Uçan taksilerin ileride insan ve mal taşımada kullanılması planlanıyor.

 

Joby Aviation adlı şirketle işbirliği yapan NASA, elektrikli dikey kalkış ve inişe olanak tanıyan uçan taksinin deneme uçuşlarına başladı.

 

İlk kez bu teknolojiyi kullanan bir hava aracını test ettiklerini duyuran uzay ajansı, uçan taksilerin ileride insan ve mal taşımada kullanılabileceğine dikkat çekti.

 

241 kilometrelik menzile ve 321 kilometrelik azami hıza sahip uçan taksinin deneme uçuşlarının Pazartesi başladığı ve 10 Eylül'e kadar süreceği açıklandı.

 

Uçan taksinin içinde bulunduğu Gelişmiş Hava Hareket Kabiliyeti programı, NASA'nın deneysel hava araçlarını çalışırken gözlemlemek ve yolcular için güvenli olup olmadığını tespit etmek için yürüttüğü çalışmaların bir parçasını meydana getiriyor.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.