Dünyadan Haberler Haber Girişi : 10 Şubat 2021 18:29

O Ülkede Kitlesel Aşılama Toplumdaki Bulaş Oranını Düşürdü

Pfizer/BioNTech’in aşısıyla nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ini aşılayan İsrail’den gelen ilk sonuçlar dünyayı umutlandırırken, yapılan açıklamada kitlesel aşılama bulaş oranını düşürdüğü ifade edildi.

İsrail’in aşılama  programı 20 Aralık’ta başladı. Ocak ayının sonunda yapılan değerlendirme sırasında, genç grubun yaklaşık yüzde 25'ininin, 60 yaş üstü kişilerin ise yüzde 75'inden fazlasının aşının ilk dozunu yaptırdığı belirtildi. Araştırmanın baş yazarı Yaniv Erlich, beklendiği gibi, Ocak ayının son iki haftasında 60 yaş üstü bireyler için viral yükte 40 ila 60 yaş grubuna kıyasla istatistiksel olarak önemli bir düşüş kaydettiğini belirtti.

Araştırmacılar, ilk dozun viral yükün azaltılması üzerindeki etkisini tahmin etmek için mevcut demografik verileri ve aşılama oranlarını kullandı ve virüs için pozitif test yapan kişilerde aşının viral yükü 1,6 ila 20 kat azalttığını hesapladı.

Öte yandan, Erlich, yapılan çalışmanın henüz başlangıç aşamasında olduğu konusunda uyararak, “Aşılamayı takiben Covid-19’a yakalanırsanız, muhtemelen hastalığı ortalama olarak daha az sayıda insana bulaştıracaksınız" ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.